21 Kasım, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 21 Kasım Dünya Trafik Kazası Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Her yıl şehir içi ve dışı yollardaki trafik kazalarında dünya genelinde yaşamını yitiren 1,3 milyon kişi için yas tutarken bir yandan da ölümlerin azalması için azimle çalışmaya devam edeceklerini belirten Ban, söz konusu trajik olayların bir çoğunun sadece bireyler ve ailelere değil tüm topluma fayda sağlayan bazı basit önlemler sayesinde engellenebileceğini belirtti.

Trafik kazalarındaki ölümlerin ve yaralanmaların kalkınma ve halk sağlığı açısından giderek büyüyen ciddi bir tehtid olduğunun her geçen gün daha fazla anlaşılmaya başlandığını, bu yeni anlayışın hem hükümetlerin hem de onlarla birlikte çalışan ilgili tarafların söz konusu sorunla mücadele için attıkları adımları hızlandırdığını belirten Ban, “BM Genel Kurulu bu yıl başında ilk “Yol Güvenliği için Eylem Yılını” ilan etti ve böylece küresel olarak harekete geçilmesi için bir imkan sağladı” dedi.

Üye devletleri, sivil toplum kuruluşlarını, iş çevrelerini ve liderleri Yol Güvenliği için Eylem Yılı süresince gerçek sonuçlar alınması için çalışmaya davet eden Genel Sekreter bu amaca yönelik olarak hükümetleri, 11 Mayıs 2011 tarihinde resmen başlayacak olan Yol Güvenliği için Eylem Yılı ile ilgili ulusal planlarını açıklamaya çağırdı.

Ban, Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği İşbirliği Ajansının, yolların ve araçların daha güvenli hale getirilmesi için atılması gerekli önlemleri, sürücülerin ve yayaların eğitimini ve ilk yardım hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi konuları içerecek Yol Güvenliği için Eylem Yılı küresel planını yakın bir tarihte açıklayacağını belirtti.

Genel Sektreter “Ben de BM çalışanları için yayınladığım genelge ile BM’ye ait araçlarda emniyet kemeri takılması, hız sınırlarına uyulması ve araç seyir halindeyken cep telefonu gibi sürücünün dikkatini dağıtabilecek araçların kullanılmaması dahil olmak üzere yol güvenliği kurallarına uyulmasını istedim” dedi.

Genel Sekreter Ban mesajına “Eğer bütün bu basit önlemleri alırsak, Dünya Trafik Kazası Kurbanlarını Anma Gününe gerçek anlamını verebilir, başkalarının ölmesini önleyerek kaza kurbanlarının anısını en iyi şekilde yaşatabiliriz” diyerek son verdi.
http://www.un.org.tr’den alıntı

Reklamlar