2 Şubat, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Ormanların insanlık için önemini vurgulamak amacıyla 2011 Uluslararası Orman Yılı olarak kutlanıyor. Yıl boyunca ormanların iklim değişikliğine uyum için oynadağı rol, ilaç ve geçim kaynağı olarak insanlığa sağladığı katkılar ön plana çıkarılacak, “İnsanlar için Ormanlar” teması işlenecek.

BM Genel Merkezinde bugün yapılan törenlerle Uluslararası Orman Yılı etkinlikleri de resmen başlatıldı.

Dünya genelinde 1,6 milyar insan geçimlerini ormanlardan sağlıyor. Yaklaşık 60 milyon yerel halk için ise ormanlar vatan anlamına geliyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yıl boyunca gerçekleştirilecek faaliyetler sayesinde ormanların insanlık için ne kadar değerli olduğu, ormanları yitirmenin yaratabileceği olağan üstü toplumsal, ekonomik ve çevre sorunlarının vurgulanacağını belirtti.

BM Gıda ve Tarım Örgütü tarafından her iki yılda bir yayınlanan “Dünya Ormanlarının Durumu” raporu da bugün açıklandı. Raporda ormanların dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 31’ini, yani 4 milyon hektarlık bir alanı kapsadığı belirtiliyor.

Raporda orman endüstrisinin “yeşil” ekonominin önemli bir parçası olduğu da vurgulanıyor.

Uluslararası Orman Yılı Türkiye’de de Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

BM Genel Kurulu ormanların yönetimi, muhafazası ve sürdürülebilir gelişimi konularında küresel farkındalığın geliştirilmesi için geçtiğimiz dönemde aldığı bir kararla 2011’i Uluslararası Orman Yılı olarak ilan etmişti.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar