Kars Âşıklar Kültür Evi “Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi için İttifaklar Birleşmiş Milletler Ortak Programı ve Kars Belediyesi işbirliğiyle 17 Ocak 2011 tarihinde Hizmete Girdi

Âşıklık geleneğini Türkiye’de en canlı yaşatan illerin başında gelen Kars’ta Âşıklar Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi İçin İttifaklar Birleşmiş Milletler (BM) Ortak Programı ve Kars Belediyesi’nin işbirliği ile kendilerine tahsis edilmiş bir Âşıklar Kültür Evi’nde kavuştular.

2009 yılı içinde UNESCO’nun İnsanlığın Ortak Kültürel Mirası olarak ilan ettiği Âşıklık Geleneği; Türkiye’nin zengin kültürel mirasının da çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Kars’ta kültür turizmini harekete geçirmek amacıyla çeşitli faaliyetler yürüten BM Ortak Programı bu faaliyetler kapsamında, ilin somut olmayan kültürel mirasının korunması ve sürdürülmesine yönelik çalışmaların gerçekleşmesine katkıda bulundu; uluslararası Aşıklar Festivali, yerel Aşıkların eserlerinin yer aldığı bir albüm CD’si , geleneksel enstrümanlar olan “saz” ve “tar” yapım ve icra eğitimi, son olarak da, yakın zamanda açılışı yapılan Çobanoğlu Aşıklar Derneğine tahsis edilen Kültür Evi’nin bu geleneğin yaşatılması ve tanıtılmasına katkıda bulunmak amacıyla hizmete girmesi. Bu kapsamda, Kars Belediyesi ile bir işbirliğine giden BM Ortak Programı, Kars şehir merkezinde bulunan Namık Kemal Evi’nin Âşıklar Kültür Evi olarak hizmete girmesini sağladı.

BM Ortak Programı kapsamında Kars’ı ziyaret etmekte olan BM Türkiye Mukim Koordinatörü Shahid Najam, Kars Vali Yardımcısı Murat Demirci, İspanya Büyükelçiliği Müsteşarı Carlos Ruiz Gonzales, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, UNICEF Türkiye Temsilcisi Ayman Abulaban ve UNESCO Venedik Ofisi görevlisi Program Uzmanı Matteo Rosati’nin katılımıyla gerçekleşen törende Murat Çobanoğlu Âşıkları Koruma Derneği Başkanı Mahmut Karadaş da bir konuşma yaptı ve tüm Âşıklar adına mutluluklarını dile getirdi. “Bugüne kadar öksüz çocuklar gibiydik, ama artık bir evimiz var” diyen Karadaş, Âşıklar Kültür Evi’nin hizmete girmesiyle Âşıklar olarak bir araya gelip sanatlarını düzenli olarak icra edebilecekleri bir mekanlarının olması hayalinin nihayet gerçeğe dönüştüğünü belirtti. Kurdelenin kesilmesinin ardından Kültür Evi’ni gezen katılımcılar, Âşıkların gerçekleştirdiği performansı da keyifle izlediler. Açılış töreni Âşıklar Kültür Evi’nin açılışına emeği geçenlere plaket verilmesi ile sona erdi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar