14 Şubat, Ankara – Küresel gıda fiyatları Ocak ayında bir kez daha rekor seviyelere yükseldi. Yedi aydır artış gösteren gıda fiyatlarının yakın bir tarihte düşmesi de beklenmiyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayınlanan Gıda Fiyatları İndeksine göre Aralık ayındaki artış yüzde 3,4 olarak belirlendi. Et fiyatları haricinde tüm gıda fiyatlarında artış yaşandığı görüldü.

FAO, son rakamların gıda fiyatlarındaki artışın hız kesmeden devam ettiğini gösterdiğini, bu durumdan da en çok ithalata dayalı yoksul ülkeler ile gelirinin büyük bölümünü gıda giderlerine harcamak zorunda kalan yoksul halkın olumsuz etkilendiğini vurguladı.

FAO, bazı ülkelerde tarımdan elde edilen hasatın artmış olmasının iyi bir gelişme olarak görüldüğünü, bu sayede söz konusu ülkelerin küresel fiyat artışından fazla etkilenmediğini belirtti.

FAO geçtiğimiz yıl uluslararası gıda ithalatı için harcanan paranın 1 trilyon ABD Dolarını aşabileceği uyarısında bulunmuştu. FAO ayrıca belli tarım ürünlerinin üretimine ağırlık verilmemesi halinde durumun daha da ciddi bir hal alabileceği uyarısında bulunmuştu.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar