24 Şubat 2011 – Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde siyaset, iş, meyda, müzik ve film sektöründen tanınmış şahsiyetlerin katılımıyla bugün düzenlenen toplantıda, Birleşmiş Milletler’in kadınların ve kız çocuklarının hakları konusunda çalışacak yeni ve güçlü ajansının faaliyetlerine başlaması kutlandı.

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Konumlarının Güçlendirilmesi Birimi, kısa adıyla BM Kadın Ajansının kurulma süreci, 2010 yılında Genel Kurulun, kadın hakları konusunda çalışan dört birimin birleştirilmesine yönelik olarak aldığı kararla başlamıştı.

Genel Sekreter Ban Ki-moon, BM Kadın Ajansının oluşumu ile kadın hakları ve kadınların konumlarının güçlendirilmesi için faaliyetlerde bulunacak güçlü bir birimin teşkilatta yerini aldığını belirtti.

Ban, “Sorunlar çok büyük, ancak, BM Kadın Ajansının getireceği yeni enerji ve ivme ile sorunları aşabileceğiz. 21. yüzyıldaki ortak hedefimiz topumsal cinsiyet eşitliğinin gerçek anlamda tesis edilmesini sağlamak olmalı” dedi.

Yeni yapılanma çerçevesinde Birleşmiş Milletler Kadınların Kalkınma Fonu (UNIFEM), Kadınlara Destek Dairesi (DAW), Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Temsilciliği ve BM Kadınların Kalkındırılması Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (UN-ISTRAW) tek bir çatı altıda toplandı. BM Kadın Ajansının bütçesi, söz konusu dört kuruluşun toplam bütçesini aşarak 500 milyon ABD doları seviyesine erişiyor.

Kadınların konumlarının güçlendirilmesinin, toplumun dönüşmesinde son derece etkili olduğunu belirten BM Kadın Ajansının İcra Direktörü Michelle Bachelet, bu konuda yakalanan tarihi fırsatın mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bachelet öncelikli olarak kadına karşı şiddetin önlenmesi, çatışmaların sonlandırılmasına yönelik faaliyetlere kadınların tam katılımı ve kadınların ekonomik yönden güçlendirilmesi konularına ağırlık verileceğini belirtti.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar