4 Nisan, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 4 Nisan Dünya Mayın Tehlikelerine Karşı Korunma Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Ban, mesajında Dünya Mayın Tehlikelerine Karşı Korunma Gününün savaş kalıntısı patlamamış mühimmatın temizlenmesinin insanların hayatını kurtardığının, ekonomik varlıklarını koruduğunun hatırlanması için iyi bir fırsat teşkil ettiğini vurguladı.

Ban mayınların temizlenmesi, savaşlardan çok sonra bile karşısına çıkan insanlara ayrım yapmaksızın zarar veren ve korku salan silahlardan korunmamıza, tehlikeli bölgelerin tarıma elverişli alanlara dönüşmesini sağlayarak yeni iş imkanlarının yaratılmasına ve halkın güvenliğinin kalıcı olarak sağlamasına imkan tanıdığını söyledi.

Genel Sekreter Ban, “Geçtiğimiz yıl dünya genelinde yüzbinlerce insan tarafından mayınların tehlikeleri konusunda Birleşmiş Milletler tarafından verilen kurslara katıldı. Bu kurslar sayesinde bireylerin, ailelerin ve toplumların trajik olaylarla karşılaşması önlendi. Sadece Afganistan’da mayın temizleme alanında istihdam edilmiş kişilerin sayısı 14,400’ü buluyor. Bu kişiler, bir milyonun üzerindeki patlamamış mühimmatın temizlenmesine yardım ediyor” dedi.

BM’nin kalkınma alanında çalışan kuruluşlarının , mayınlarla mücadele faaliyetlerini tarım üretiminin arttırılması, alt yapının güçlendirilmesi, su şebekesinin iyileştirilmesi ve daha iyi eğitim ve sağlık hizmetleri gibi geniş kapsamlı kalkınma planlarıyla bağlantılı kılmak için çaba harcadığını belirten Genel Sekreter, tüm bu çalışmaların Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasına yönelik temel adımları teşkil ettiğini belirtti.

Elde ettiği bir çok başarıya rağmen mayınlarla uluslararası mücadele çalışmalarının yeterli mali desteği bulamadığını belirten Ban 2011 için belirlenen bütçenin sadece üçte birinin sağlanabildiğini, 367 milyon ABD Dolarına daha ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ban, bunun önemli bir miktar olmakla birlikte, patlamamış mühimmatın temizlenmesi, farkındalık yaratılması, mayınlardan korunma eğitiminin verilmesi, mayın kurbanlarına ve mayınlardan etkilenen toplumlara yardım edilmesinin sağlayacağı yararın para ile ölçülemeyecek derecede büyük olduğunu ifade etti.

“Mayınlarla mücadele çalışmalarına yardım eden herkese teşekkür ediyorum” diyen Genel Sekreter Ban, Mayınların Yasaklanması Anlaşmasına taraf olan 156, Parça Tesirli Mühimmat Silahsızlanma Sözleşmesine taraf olan 55, Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesine taraf olan 99 ülkeyi de bu kararlarından dolayı tebrik ettiğini belirtti.

Ban, mesajına, “Dünya Mayın Tehlikelerine Karşı Korunma Gününde herkesi söz konusu önemli anlaşmalara bağlı kalmaya ve daha güvenli ve daha refah bir dünya kurulması için elzem olan mayınlarla mücadele çalışmalarına verilen küresel desteği eksiksiz sürdürmeye çağırıyorum” diyerek son verdi.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar