8 Nisan, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon 7 Nisan Ruanda Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Ban mesajına bir yandan 1994’te Ruanda’da soykırımda öldürülen 800 binden fazla kişiyi anarken diğer yandan da soykırımdan kurtulabilen ve paramparça olmuş bir toplumu yeniden inşa etmek sorumluluğunu üstlenen insanlara yardım ellerini uzattıklarını söyledi. Uluslararası topluluktan Ruanda Hükümetine geçmişin yaralarını sarma çabalarından dolayı teşekkür etmesini isteyen Ban, yerel yetkilileri de katılımcı süreci ve diyalogu desteklemeye devam etmeye çağırdı.

Birleşmiş Milletler’in benzer olayların bir kez daha yaşanmaması için kararlı adımlar attığını ifade eden Ban, uluslararası topluluğun Ruanda’da ve Balkanlar’da halkın yardımına zamanında koşamadığını kabul etmesinin önemli bir kavramın ortaya çıkmasına yardım ettiğini söyledi. Ban, 2005 yılında düzenlenen Dünya Zirvesinde koruma sorumluluğu kavramının uluslararası topluluğun desteğini aldığını, Güvenlik Konseyi’nin geçenlerde Libya krizi ile ilgili olarak aldığı 1970 ve 1973 sayılı kararların bu yönde atılan önemli adımlar olduğunu vurguladı.

Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi ve diğer uluslararası mahkemeler insan hakları ve uluslararası insani yardım yasalarının ihlallerinin artık cezasız kalmayacağı yönündeki önemli bir mesajı dünyanın dört bir yanına ilettiğini ifade eden Ban, “Soykırımın Önlenmesi ve Koruma Sorumluluğunun Yerine Getirilmesinden Sorumlu Özel Temsilcim tüm dünyada bu konuda risk teşkil edebilecek noktaları yakından izliyor” dedi.

“Soykırımı önlemek hem toplumların hem de bireylerin ortak sorumluluğudur” diyen Ban, Ruanda soykırımından kurtulmayı başaranlar önlenebilecek bir trajedinin çirkin yüzünün görülmesini sağladığını söyledi. Ban, Ruanda’da 17 yıl önce yaşamını yitirenlerin anısını yaşatmanın tek yolunun, bir kez daha benzer olayların vukuu bulmasına izin vermemekle mümkün olacağını söyledi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar