7 Nisan, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon 7 Nisan Dünya Sağlık Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında ilaçların bilinçli kullanımının önemine dikkat çekti.

Antibiyotik ve diğer antimikrobiyel ilaçların bulunmasıyla birlikte sağlık alanında çok önemli ilerlemeler sağlandığını söyleyen Ban, “Bu ilaçların kullanımının başladığı 1940’lar öncesinde bulaşıcı hastalıklar nedeniyle her yıl on milyonlarca insan yaşamını yitiriyordu. Söz konusu ilaçlar sayesinde bulaşıcı hastalıkların yol açtığı sorunlar ortadan kalkmaya başladı” dedi.

Önceleri bu gelişmelerden zengin ülke ve gelişmekte olan ülkelerdeki varlıklı kesimin yararlanabildiğini, ancak son 20 yıl içerisinde uygulanan yeni halk sağlığı stratejileri ve finans mekanizmaları sayesinde yoksul ülkelerin de, verem, HIV, sıtma ve zatürre gibi çok sayıda ölüme yol açan hastalığın önlenmesinde kullanılan ilaçlara erişme imkanı bulmaya başladığını belirten Ban, söz konusu ilaçların kullanımının hem insanların hem de hayvanların tedavisinde hızla yaygınlaştığını söyledi.
“Bu ilaçlar sayesinde insanlık büyük kazançlar elde etti, ancak, ilaçlara dirençli organizmaların ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte kazandıklarımızı kaybetme riski ile karşı kalmaya başladık” uyarısında bulunan Genel Sekreter, antimikrobiyel direncin gelişmesinin doğal bir olay olduğunu, ilaçların bilinçsiz kullanımının tetiklediği bu durumun, hem hastaneler hem de tarım yoluyla ilaçlara dayanıklı mikropların yayıldığını ifade etti. Ban, “Ticaret, seyahat ve göç söz konusu organizmaların toplumdan topluma yayılma hızını arttırıyor” dedi.

“İşte bu nedenlerle, bir zamanlar bizim anne ve babalarımızın ve büyük baba ve büyük annelerimizin hayatlarını kurtaran ilaçların bir kısmı günümüzde kullanılamaz hale geldi” diyen Genel Sekreter Ban, ilaçlara dirençli hale gelen mikropların sağlık sistemi üzerinde baskı oluşturma başladığını, gereksiz yere insanların hayatlarını yitirmeleri ve sağlık ile ilgili Binyıl Kalkınma Hedeflerine yönelik elde edilen kazançların kaybedilmesi riskini ortaya çıkardığına dikkat çekti. Ban, “Antimikrobiyel direnç tıp alanında elde edilen diğer başarılara yönelik bir tehtid de oluşturmaya başladı. En kötüsü ise, artık kullanılamaz hale gelen antimikrobiyel ilaçların yerini alabilecek ilaçların sayısının giderek azalıyor olması” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün bu yılki Dünya Sağlık Gününün temasını “Antimikrobiyel direnç ile mücadele: Bugün harekete geçmezsek, yarının tedavisini bulmamız mümkün olmaz” olarak belirlediğini hatırlatan Ban, antimikrobiyel direnç gösteren organizmaların ortaya çıkmasınin karmaşık bir süreç olduğunu ve bundan sorumlu bir çok taraf bulunduğunu” söyledi. Ban, “Bu nedenle, konuya hemen ve dünya genelinde müdahale etmek gerekiyor” dedi.

DSÖ’nün herkesin sorumluluk üstleneceği ve ilaçlara dirençli organizmaların yayılmasını önlemeye yönelik altı maddelik bir öneri paketi geliştirdiğini belirten Ban, küresel sağlığın ve milyonlarca insanın hayatının risk altında olduğunu vurgulayarak hükümetleri, ilaç sanayi kuruluşlarını ve ilgili tüm tarafları bu önerilere kulak vermeye çağırdı.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar