[Secretary-General Ban Ki-moon (at podium and on screens) addresses the 2011 Global Model UN Conference]
Gençler Genel Kurul’da

11 Ağustos, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, daha iyi bir dünya için gençlere yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Bu yılki Uluslararası Gençlik Günü temasının “Dünyamızı Değiştirelim” olduğunu belirten Ban, Dünya üzerinde yaşayan bir milyardan fazla gencin çok büyük bölümünün hak ettikleri eğitim, özgürlük ve fırsatlardan mahrum kaldığını, bütün bu zorluklara rağmen, hatta bazen bu zorluklar nedeniyle, gençlerin daha iyi bir gelecek oluşturulması için seferber olduğunu belirtti. Ban, “Geçtiğimiz bir yıl içinde, diktatörlükleri yıkmak ve bölgelerine ve dünyaya umut ışığı yaymak gibi çok çarpıcı başarılara imza attılar” dedi.

Gençlerin açık fikirli olmak ve yeni akımları takip etmek ve enerjilerini, fikirlerini ve cesaretlerini insanlığın karşı karşıya kaldığı en karmaşık sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla kullanmak gibi özellikleri olduğunu belirten Genel Sekreter Ban, “Gençler, insanlığın, ortak hedeflerine ulaşabilmesi için dini ve kültürel farklılıklarımızı aşmamız gerektiğini daha önceki kuşaklardan genellikle daha iyi anlıyor. Cinsiyet, ırk ve cinsel tercihleri nedeniyle baskı görenler dahil, ezilenlerin hakları için uğraş veriyorlar. HIV hastalığının yayılmasının önlenmesi için hassas konulara girmekten çekinmiyorlar. Sürdürülebilir ve yeşil bir yaşam şeklinin en önde giden taraftarlarını çoğunlukla gençler oluşturuyor” dedi.

Uluslararası Topluluğun, gençlerin ufuklarını açmak için çaba harcamayı sürdürmesi ve onların saygınlık, kalkınma ve insan onuruna yakışır iş için yaptıkları meşru taleplerini karşılaması gerektiğini söyleyen Ban, “Gençlerimize yatırım yapmamamız ekonomik açıdan da yanlış olur. Gençlere yapılacak yatırım daha iyi bir gelecek için yatırım anlamına geliyor” dedi.

Ban, mesajına, “Bugün Uluslararası Gençlik Yılının, yani küresel farkındalık ve gençler için çok önemli bir yılın da son günü. Umut ederim ki, Uluslararası Gençlik Yılında elde edilen tecrübeler, gençlerin enerjileri ve yeteneklerinin daha da güçlendirilmesi için bir temel oluşturur. Gençler, Dünyayı değiştirme fırsatına sahipsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın” diyerek son verdi.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar