[Secretary-General Ban Ki-moon (centre) participates in a joint press conference with the Middle East Quartet (file)]
Genel Sekreter Ban Ki-moon (ortada) Ortadoğu Dörtlüsü ile birlikte

17 Ağustos – Ortadoğu Dörtlüsü İsrail’in Doğu Kudüs ve Ariel bölgelerinde yeni yerleşim yerleri oluşturma planını endişe ile karşıladığını ve söz konusu kararın uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtti.

BM, AB, ABD ve Rusya’dan oluşan Ortadoğu Dörtlüsü tarafından yapılan açıklamada, tek yanlı olarak atılan adımların uluslararası topluluk tarafından kabul edilemeyeceği ve uluslararası hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, özel konumuna vurgu yapılarak Kudüs ile ilgili konuların mutlaka müzakereler sonucu karara bağlanması gerektiği belirtildi ve taraflardan barış görüşmelerine yeniden başlamaları istendi.

İsrail-Filistin Barış görüşmelerinde 2010 Eylül ayından bu yana ilerleme sağlanamıyor. Geçtiğimiz yıl İsrail yeni yerleşim yerlerinin oluşturulmasını dondurma kararını uzatmayınca Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas görüşmelerden çekilmişti.

İsrail’in son olarak aldığı yeni yerleşim yerlerinin inşası kararı geçtiğimiz hafta hem BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry hem de BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından “provakatif tutum” olarak adlandırılmıştı.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar