[Under-Secretary-General for Peacekeeping Operations Alain Le Roy briefs reporters on the situation in Haiti after the devastating earthquake that hit the country on 12 January 2010.]
Alain Le Roy (ortada), Haiti’deki durum hakkında basın mensuplarına bilgi veriyor. 12 Ocak 2010.

12 Ağustos – Birleşmiş Milletler Barışgücünden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Alain Le Roy, BM Barışgücü operasyonlarına olan talebin önümüzdeki beş yıl içerisinde azalmadan devam edeceğini, hatta bu talebin ülkelerin bireysel olarak savunma harcamalarını kıstığı bir dönemde yeni krizlerin ve ihtilafların yaşanmasıyla birlikte daha da artabileceğini söyledi.

Üç yıldır bulunduğu görevinden ayrılan Le Roy, BM Haber Merkezine verdiği veda röportajında bir çok kişinin tahminin aksine BM Barışgücünde bir azalma olmadığını söyledi.

Önümüzdeki yıllarda BM’nin operasyonlarında bir miktar azalma olabileceğini belirten Le Roy, ancak, başta Ortadoğu’daki gelişmeler olmak üzere, BM’ye ne gibi yeni görevler verilebileceğinin öngörülemediğini belirtti.

Sayıları 120 bini aşan BM barışgücü askerlerinin, Haiti ve Kosova’dan Doğu Timor ve Güney Sudan’a kadar dünyanın dört bir yanında 15 operasyon yürüttüğünü, pek çok ülkenin savunma bütçelerinde küresel ekonomik ve mali sorunlarından dolayı kısıntıya gitmesinin BM barışgücüne olan talebin artmasına neden olabileceğini belirtti.

Le Roy barışgücünün görevinde başarılı olabilmesi için askeri ve sivil yeteneklerinin talebe uygun şekilde arttırılması gerektiğini vurguladı.

Le Roy, Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde 2010 Ocak ayında Haiti’de yaşanan depremde 100’ün üzerinde barışgücü personelinin hayatını kaybetmesi, 2008 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti ’nde yaşanan şiddet olayları ve 2010-11 yılında Fildişi Sahili’nde tartışmalı seçimler sonrası ortaya çıkan iç karışıklık gibi büyük krizlerle mücadelede etkin rol oynadı.

Le Roy, ailesi ile birlikte daha fazla zaman geçirmek için görevinden ayrıdığını belirtti.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar