Dennis Broun

UNAIDS Avrupa ve Orta Asya Direktörü Dennis Broun, 11-12 Ağustos 2011 tarihlerinde Ankara’ya resmi bir ziyarette bulundu..

Broun ziyareti kapsamında Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanlığı yetkililileri ile görüştü.

Broun’un görüşmelerinin ana temasını Türkiye ile UNAIDS arasındaki işbirliğinin hem ülke seviyesinde hem de bölgesel olarak daha da geliştirilmesi oluşturdu.

Broun ayrıca BM kuruluşlarının temsilcileri ve medya mensupları ile de biraraya geldi.

Broun’un belirttiğine göre Türkiye’de gençlere cinsel sağlık alanında daha fazla bilgi verilmesi, HIV vakalarının azaltılması için sivil toplum kuruluşları ile de daha yakın çalışmalar gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Türkiye Doğu Avrupa bölgesinde HIV vakalarının az görüldüğü ülkelerden biri. Ayrıca bölgede hastalığa yakalanmış kişilere tam sağlık hizmeti veren tek ülke. UNAIDS yetkililerine göre Türkiye’deki HIV vakaları az olmakla birlikte her yıl HIV virüsü bulaşanların sayısında artış görülüyor. 2009 yılında görülen HIV vakası 528 iken bu sayı 2010 yılında 627 çıkmış bulunuyor. Türkiye’de HIV virüsü taşıyanların sayısı ise 4,525.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar