[Valerie Amos speaks with a mother and children while on a three-day mission to the Horn of Africa to raise awareness for the most severe humanitarian crisis in the world]

19 Ağustos, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 19 Ağustos İnsani Yardım ve Çalışanları Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

“İnsani krizlerin yaşanmadığı yıl olmuyor” diyen Ban, insani yardım çalışanlarının nerede olurlarsa olsun ihtiyaç sahiplerine yardım ettiğini, onların acılarını azaltmaya, umut vermeye çabaladığını söyledi. Genel Sekreter “Kadın erkek tüm insani yardım çalışanları Japonya’dan Pakistan’a, oradan Afrika Boynuzu’na evlerini ve sevdiklerini kaybeden, geçim kaynakları yok olan insanlara yardım ediyor” dedi.

İnsani yardm çalışanlarının büyük tehlikelere göğüs gerdiğini vurgulayan Ban, “En zor koşullarda uzun saatler boyunca çalışıyorlar. Onların bu çabaları çatışma bölgelerindeki insanların ve afetzedelerin yaşamlarını kurtarıyor. Onlar bizlere, herkesin güvenlik içinde onurlu bir şekilde yaşadığı, barışın hakim olduğu bir gezegen rüyasını gerçeğe çevirmeye çalışan bir aile olduğumuzu hatırlatıyor” dedi.

Genel Sekreter Ban, “İnsani Yardım ve Çalışanları Günü’nde insani yardım çalışanlarını saygı ile selamlıyoruz ve özverili çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Afganistan, Haiti ve daha bir çok yerde bu yolda yaşamlarını feda edenleri ise saygı ile anıyoruz. Çok sayıda insani yardım çalışanı görev başında yaşamını yitirdi. İnsani yardım çalışanlarının görevlerini güvenli bir şekilde yerine getirmeleri için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz” dedi.

Ban mesajına, “Bugün ayrıca ihtilaf, afet ve zorluklarla karşı karşıya kalan insanlara daha fazla nasıl yardım edebiliriz diye düşünmemiz gereken bir gün. Saygıyla andığımız insani yardım çalışanları, dünyamızı daha iyi bir yer yapma ve insanlık ailesini daha da yakınlaştırma çabalarımıza ilham kaynağı olsunlar” diyerek son verdi.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKÇE

Reklamlar