Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) 14 mart tarihli oturumunda Kongolu savaş ağası Thomas Lubanga Dyilo’yu çocuk asker toplamaktan suçlu buldu.

Dyilo hakkındaki karar, soykırım, insanlığa karşı işlenen suçlar ve savaş suçları gibi suçların görüldüğü ilk sürekli uluslararası mahkeme olan ve yaklaşık 10 yıl önce kurulan ICC’nin ilk hükmü olmasından dolayı büyük önem taşıyor.

Mahkeme Lubanga Dyilo’yu 15 yaşın altındaki çocukları Kongo’nun Kurtuluşu için Milliyetçi Kuvvetler isimli askeri birlikte silah altına almaktan, onları Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Ituri bölgesinde Eylül 2002 ve Ağustos 2003 tarihleri arasında faal olarak şiddet olaylarında kullanmaktan suçlu buldu.

Daha sonra ilan edilecek bir tarihte Dyilo’nun cezasının görüşüleceği bir mahkeme oturumu yapılacak.

Karar Birleşmiş Milletler yetkilileri tarafından memnunlukla karşılandı ve suçların cezasız kalmasına karşı büyük bir dönüm noktası olarak nitelendirildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Çocuklar ve Silahlı Çatışma konusundaki özel temsilcisi Radhika Coomaraswamy konuyla ilgili yaptığı açıklamada artık Thomas Lubanga’nın ve çocukları askere alıp onları silahlı çatışmalarda kullananların suçlarının cezasız kalmayacağını söyledi.

Genel Sekreter Ban Ki-moon, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada suçların cezasız kalmaması için uluslararası toplumun çalışmalarına devam etmesinin önemini vurguladı.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, bu kararın slahlı çatışmaların içinde kalan çocukların korunması açısından dönüm noktası niteliğinde bir zafer olduğunu ve çocukları esir alıp vahşileştirmeye çalışan tüm silahlı gruplara net bir mesaj gönderildiğini belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da kararın uluslararası adalet için büyük bir adım olduğunu söyledi.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar