2 Nisan, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Dünya Otizm Farkındalık Gününde, ayrımcılık, istismar ve dışlamaya karşı küresel bir mücadele başlatma çağrısında bulundu.

Genel Sekreter Ban Ki-moon, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında “Otizm bir bölge ya da ülkeyle sınırlı değil. Otizm küresel eylem gerektiren dünya çapındabir sorun. Otistik insanlar tüm insan hakları ve temel özgürlüklerden yararlanması gereken eşit vatandaşlar” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2007 Aralık ayında aldığı bir karar ile, küresel ölçekte milyonlarca insanın ve ailelerinin sorunlarını dünya gündemine taşımak amacıyla 2 Nisan’ı Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan etti. Uzmanlar otizmi, karmaşık ve çok çeşitli şekillerde tezahür eden yeterli derecede anlaşılamamış bir engellilik hali olarak tanımlıyor.

Ban, otizmin çocukluk döneminde ortaya çıktığını, ancak sadece bu evreyle sınırlı kalmadığını, insan yaşamı boyunca varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Genel Sekreter çalışmaların sadece otizmin erken teşhisi ve tedavisi üzerinde odaklanmasının yeterli olmadığını, insanların tüm yaşamlarını kapsayacak şekilde terapi, eğitim ve diğer adımları kapsaması gerektiğini belirtti.

Eğitim ve çalışma alanında daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirten Ban, gelişmiş ya da gelişmekte olsun tüm ülkelerin otistik insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kapasite artırımına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ban, ayrıca, araştırma, bakım uzmanlarının yetiştirilmesi ve otistik bireylerin sağlık hizmetlerinden daha kolay yararlanması gibi bir çok alanda da ilerleme kat edilmesi gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Posta İdaresi (UNPA) Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında hatıra pulu serisi hazırladı. Altı farklı puldan oluşan seri ve iki zarf bugün satışa sunuldu. Pulların üzerindeki resimleri otizm teşhisi konmuş sanatçılar çizdi. (Ekli Foto: UNPA)
Genel Sekreter Ban, pulların herkesin içinde yetenek ve yaratıcılığın var olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler, dünya genelinde posta pulu basma hakkına sahip tek uluslararası kuruluş. Ayrıca üç ayrı para biriminde (ABD Doları, İsviçre Frangı ve Euro) pul satışı yapan da tek posta idaresi.

UNPA Başkanı David Failor, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, pullar üzerinde kullanılacak resimlerin seçimi için düzenledikleri yarışmada, otistik yarışmacılar arasında büyük yeteneklere sahip olanların bulunduğunu gördüklerini söyledi.

UNPA’nin ilk olarak üç resim seçmeyi planlamış olmasına rağmen, yarışmaya katılan resimlerin sanat yanının son derece iyi olması nedeniyle altı pul basılmasına karar verildiği açıklandı. Yarışmaya 200 sanat eseri katıldı.

Hatıra pulları ve zarfları bugünden itibaren New York, Viyana ve Cenevre’de satışa sunuluyor.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar