Genel Sekreter Ban Ki-moon ve eşi Yoo Soon-taek veremli bir hastayla konuşuyor, Kuala Lumpur, Malezya, Mart 2012. Fotoğraf: BM/E.Debebe

23 Mart, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, vereme çok uzun bir süredir gereken ihtimamın gösterilmediğini, bu nedenle de bir çok sorunla karşılaşıldığını söyledi.

Ban, 24 Mart Dünya Veremle Savaş Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, “Bu ihmalin sonucu olarak yok yere sıkıntı çekildi: 2010 yılında, yüzde 95’ini gelişmekte olan ülkelerden olmak üzere 9 milyon kişi hastalandı, 1,4 milyon insan ise veremden dolayı yaşamını yitirdi. Bu rakamlara göre, verem dünya genelinde yetişkinler arasında ölüme neden olan bulaşıcı hastalıklar arasında ikinci sıraya yerleşiyor” dedi.

Hastalığın yansımalarının doğrudan etkilediği bireylerle sınırlı kalmadığını belirten Ban, veremin ailelere ve toplumlara büyük bedeller ödettiğini söyledi. “Milyonlarca çocuk anne veya babasını kaybediyor. Hasta aile fertleriyle yaşamak zorunda kalan çocuklar hastalığı kapma riski ile karşı karşıya kalıyor” diyen Genel Sekreter, veremin, çocuklarda teşhisi ve tedavisi zor bir hastalık olduğu için hastaların büyük bölümünün her hangi bir tedavi göremediğini, bu nedenle önceliğin söz konusu hastalığın çocukları nasıl etkilediği konusunda farkındalığın arttırılmasına verilmesi gerektiğini söyledi.

Ban, “Tedavi ve bakım imkanı bulamayanlara sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla destek olmak büyük önem taşıyor” dedi.

Doğru alanlara müdahale edilerek önemli bir ilerleme sağlanabileceğini belirten Ban, “İlaçlara dayanıklı türü de dahil olmak üzere Verem hastalığının tüm türlerine daha büyük sorunlara yol açmadan nasıl son vereceğimizi biliyoruz. Güçlü ve denenmiş uygulamaları hayata geçirdiğimiz yerlerde verem hastalığına maruz kalan insanların sayısının ciddi oranda düştüğünü görüyoruz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yürütülen ortak çalışmalar sonucu veremden ölümlerin oranının 1990 yılından bu yana yüzde 40 oranında azaldığını söyleyen Genel Sekreter, 1995 yılından bu yana 46 milyon insanın tedavi edildiğini, yedi milyon insanın hayatının kurtarıldığını belirtti. Ban, “Bunların hepsi de Birleşmiş Milletler, hükümetler, donörler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, sağlık çalışanları ve hastalığa maruz kalmış kişilerin aileleri ve toplumlar sayesinde gerçekleşti” dedi.

Ban, “Artık daha da iddialı olma zamanı. İşte bu nedenle bu yılki Veremle Savaş Gününün temasını “Veremin Hayatımızda Yeri Yok” oluşturuyor” dedi.

Tüm insanların verem ve yarattığı yıkıcı sonuçların korkusundan kurtulmasını sağlamak için yürütülen küresel dayanışmanın daha da güçlendirilmesini isteyen Ban, mesajına “Gelin veremle mücadele edeceğimize ve söz konusu hastalıklardan ölümlerin önüne geçeceğimize söz verelim” diyerek son verdi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar