25 Nisan, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, elde edilen başarıya rağmen sıtma nedeniyle hala dakikada bir çocuğun yaşamını yitirdiğini söyledi.

Ban, 25 Nisan Dünya Sıtma ile Mücadele Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, “Geçtiğimiz yıl Dünya Sıtma ile Mücadele Gününde yaptığımız açıklamada, her 45 saniyede bir çocuğun sıtma hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtmiştik. Bu yıl baktığımızda ölümlerin bir nebze de olsa azaldığını görüyoruz. Ancak, rakamlar, hala dev boyutlarda. Hala dakikada bir çocuğun sıtma nedeniyle öldüğü görülüyor. Ancak, uluslararası katkılar sayesinde kurtarılan yaşamlar da bize umut veriyor” dedi.

Ban, “Artık daha fazla çocuk cibinlikler sayesinde güvende uykuya dalabiliyor, daha fazla aile sivri sineklerden korunabildikleri odalarda oturabiliyor, daha fazla aile tıbbi testlere ulaşabiliyor ve daha fazla hasta iyileşmeleri için ihtiyaç duyulan ilaçları alabiliyor” dedi.

Genel Sekreter Ban, hükümetleri, uluslararası kuruluşları, donörleri, araştırmacıları, şirketleri, yardımseverleri, sivil toplum kuruluşlarını ve bireyleri biraraya getiren küresel koalisyon sayesinde böcek ilacına bandırılmış cibinlikler, ev içi ilaçlama, hastalığın hızlı teşhisi ve risk altındaki nüfus için sıtma önleyici ilaçlar gibi etkili olduğu kanıtlanmış stratejilerin daha da yaygınlık kazandığını vurguladı.

Ban, “Onların çabaları sonucu milyonlarca insanın yaşamı kurtarıldı. 2000 yılından bu yana sıtmadan ölüm oranı küresel ölçekte dörtte bir oranında azaldı. Bu düşüşün üçte birinden fazlası da Afrika’da sağlandı” dedi.

Artık başarıyı çok daha ilerilere götürme zamanının geldiğini vurgulayan Ban, sıtmadan ölümleri sıfırlamanın, beş yıllık faaliyet planının ana maddelerinden birini teşkil ettiğini belirtti.

Refah seviyesinin yükselmekte olduğu günümüzde sıtma ile mücadelede akıllı ve düşük maliyetli yatırımlar yapılmasının önünde engel bulunmadığını ifade eden Ban, “Teşhiş için kullanılan testler 50 cent, sıtma önleyici ilaçlar ise sadece 1 ABD Doları tutuyor. Üç yıl kullanılabilen bir cibinlik ise 5 ABD Doları” dedi.

“Bunlar oldukça makul rakamlar, üstelik eğer araştırmaya daha fazla kaynak ayırırsak, daha iyi çözümler bulma şansımız doğar” diyen Genel Sekreter, bir yandan sıtmanın yol açtığı ölümleri önlemeye çabalarken, diğer yandan da yeni kuşak ilaçlar ve aşı geliştirilmesi için çaba harcanması gerektiğini vurguladı. Ban, “Hastalığın teşhisi, tedavisi ve takibi için yürütülen çabaları daha iyi koordine etmeliyiz” dedi.

Ban mesajına, “Dünya Sıtma ile Mücadele Gününde, Afrika’da herkesin 2015 yılına kadar sıtmadan korunması için gerekli olan hizmetlerin götürülebilmesi için ihtiyaç duyulan 3,2 milyar ABD Dolarını sağlayacağımıza ve sıtmayı yenme hedefimize ulaşacağımıza dair hep birlikte taahhütte bulunalım” diyerek son verdi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar