22 Mayıs – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon Birleşmiş Milletler’in Afganistan ile ilişkilerinin süreceğini yinelerken, Afganistan’ın uluslararası ortaklarından ülkeden birliklerini çekerken, ülkeyi desteklemeye devam etmeleri çağrısında bulundu.

ABD’nin Chicago kentinde toplanan NATO Zirvesi’nde dün konuşan Ban, “Afganistan net ve zorlu güvenlik ve kalkınma sorunlarıyla karşı karşıya, ancak bizim kaynaklarımız sınırlı. Birleşmiş Milletler bütün boşlukları doluramaz. Bugün burada olan her liderin desteğinin sürmesi kritik önem taşıyor” diye konuştu.

Ban, “Afganistan’ın uluslararası ortakları askeri mevcudiyetlerini ülkeden çekerken, desteklerini de çekmeyeceklerdir şeklinde açık bir mesaj gönderelim. Bölgedeki komşu ve diğer ülkelerin bağlılığı büyük önem taşıyor” diye ekledi.

Chicago’daki Zirve’ye katılan Dünya liderleri NATO’nun Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Yardımı Kuvveti (ISAF) misyonunun 2014 yılı sonuna kadar sonlanması ve o tarihten sonra Afganistan’a desteklerini nasıl sürdüreceklerini görüşüyorlar.

Günvelik Konseyi tarafından Afganistan’da görev yapmak üzere görevlendirilen ISAF ve Birleşmiş Milletler’in Afganistan’daki Yardım Misyonu UNAMA, aynı zamanda Afganistan Hükümeti’nin isteği üzerine ülkede bulunuyorlar. 2001 yılının sonundan bu yana Afganistan’da bulunan ISAF’ın misyonu barışı sağlamak amaçlıyken, UNAMA, Birleşmiş Milletler’in Barş Gücü Operasyonları tarafından desteklenen ve yönetlien siyasi bir misyon olma özelliği taşıyor, kalkınma ve insani yardım işleri ile siyasi ilişkiler konularında çalışıyor.

Genel Sekreter Ban Zirvedeki konuşmasında Afganistan Ulusal Güvenlik Kuvvetleri’nin sorumluluklarını yerine getirme hızıyla bağlantılı olarak uluslararası birliklerin geri çekilmesi gerektiğinin Zirve’de vurgulanması gerektiğini belirtti ve Zirve’nin geri çekilmeden sonra maddi katkının nasıl sağlanacağı konusunda somut kararlar alması gerektiğini vurguladı.

Ban, Afganistan güvenlik kuvvetlerinin önceliği sivillerin korunmasına vermesi gerektiğini söylerken tüm Afgan vatandaşlarının ve özellikle ihtilaflardan etkilenen kadın ve kız çocuklarının insan haklarının korunması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar