Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Suriye’de şiddetin artan seviyesinden çok endişeli olduğu ve savaşın derhal durması için çağrı yaptığı bildirildi.

Genel Sekreterin sözcüsü tarafından yayınlanan bildiride “Genel Sekreter Suriye’de son günlerde silahlı şiddet olaylarının tehlikeli bir biçimde artmasından ve ateş altında kalan sivillerin yüzyüze kaldığı vahim tehlikelerden çok endişeli olduğunu bildiriyor. Kan akıtılması ve savaş derhal durmalıdır” denildi.

Birleşmiş Milletler Suriye Gözlem Misyonu UNSMIS dün, özellikle Suriye muhalefetinin kalesi konumunda olan Humus kentinde ve ayrıca Rastan ve Talbiseh’de de hükümet ve muhalefet güçleri arasında silahlı çatışmaların arttığını bildirmişti. BM gözlemcileri taraflardan ihtilafların yaşandığı bölgelere derhal ve sınırsız erişim sağlanmasını istemişlerdi.

Ban’ın sözcüsü tarafından yayınlanan bildiride, Suriye Hükümeti’nin Humus ve diğer yerleşimlerin bombalanması ve Talbiseh ve Rastan’da helikopterlerden ateş açılmasının da dahil olduğu yoğun askeri operasyonlarının ağır sivil kayıplarına ve insan hakları ihlallerine neden olduğu belirtildi.

Bildiride Genel Sekreterin artan silahlı şiddet olaylarını ve özellikle halkın yaşadığı yerlerin bombalanması ve her iki tarafın da sivil yapılara saldırmasını şiddetle kınadığı ifade edildi.

Birleşmiş Milletler, Suriye’de Devlet Başkanı Başer Esad’a karşı 16 ay önce başlayan olaylarda çoğunluğu sivil olmak üzere 10 bin kişinin öldüğü ve onbinlerce kişinin de yerlerinden edildiğini tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin isteği üzerine Genel Sekreter Ban Ki-moon geçen hafta Suriye’deki krizi çözümleyecek bir dizi seçeneği Güvenlik Konseyi’ne kısa süre içinde sunacağını bildirmişti.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar