Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan bir raporda Avrupa’daki borç krizinin şu anda dünya ekonomisi için en büyük tehditi oluşturduğu bildirildi. Birleşmiş Milletler Dünya Ekonomik Durumu ve Tahminleri 2012 yıl ortası raporunda, tasarruf önlemlerinin Avrupa ülkelerini duraklamaya iteceği belirtildi ve büyümenin teşvik edilmesi için mali politikaların değiştirilmesi çağrısı yapıldı.

Raporda, “Krizin artması finans piyasalarında çok ciddi boyutlarda çalkantıya ve küresel olarak risk alınmamasında artışa ve küresel büyümenin daha da zayfılamasına neden olabilir” denildi.

BM Sosyal ve Ekonomik İşler Dairesi (UN DESA), BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ve BM’nin beş bölge komisyonu tarafından hazırlanan raporda en kalkınmış ülkelerin de halen 2008-2009 mali krizinin etkilerinden kurtulmaya çalıştıkları belirtiliyor ve borç krizi için alınan tasarruf önlemlerinin geri teptiği ifade ediliyor.

Raporda, “Pek çok Avrupa ülkesinde uygulanan mali tasarruf programları ve Almanya ve Fransa gibi ülkerde uygulanan daha hafif daraltıcı politikiların bir araya gelmesi, çok büyük boyutta ekonomik ve toplumsal maliyetlere neden olacak aşağı doğru inen şiddetli bir spiral yaratma riski taşıyor” ifadeleri kullanıldı.

Rapor, mali politikaların gidişatının değiştirilmesinin gerekliliğini vurgularken, kısa süreli çözümler yerine orta ve uzun süreli çözümlere odaklanılması gerektiğini belirtiyor. Rapor ayrıca mali politikaların uluslararası olarak kordine edilmesi gerektiğini ve doğrudan iş yaratma ve yeşil büyümeyi desteklemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Rapora http://www.un.org/en/development/desa/policy/wesp/wesp_archive/2012wespupdate.pdf adresinden ulaşılabiliniyor.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar