Birleşmiş Milletler Sekreteri Ban Ki-moon’un silahlı çatışmalarda çocukların korunmasından sorumlu özel temsilcisi Radhika Coomaraswamy düzenlediği basın toplantısnda ‘Silahlı Çatışmalar ve Çocuklar’ Raporunu açıkladı.

Raporun iki ekinin olduğunu belirten Özel temsilci Coomaraswamy, ”Utanç Listeleri” adı verilen ve raporun ekinde yer alan listelerde, silahlı çatışmalarda çocukları istismar eden ve öldüren orduların ya da devlet dışı silahlı grupların adlarının bulunduğunu söyledi. Coomaraswamy listelerin ilkinde BM Güvenlik Konseyi’nin de gündeminde olan ülkelerin, ikincisinde ise gündeminde olmayan ülkelerin yer aldığını belirtti.

Coomaraswamy, ”İki listede 2011 yılında toplam 52 ordu ve devlet dışı aktör bulunuyor. Bunların 10’u ülkelerin ordusu, diğer 42’si de silahlı gruplar” dedi. ‘Suriye’de çocukların ciddi oranda şiddete maruz kaldıklarını belirten Coomaraswamy, 14 yaşındaki çocukların dahi tutuklanıp işkence gördüklerini anlattıklarını söyledi. Coomaraswamy Suriye’de yaşları 8 ile 13 arasındaki çocukların ailelerinden zorla alınarak canlı kalkan olarak kullanıldıklarını belirtti.

Coomaraswamy, çocukların intihar bombacısı olarak kullanıldığı olayların arttığını, bu olaylarda yine çocukların hedef alınarak öldürüldüklerini belirtti. Özel Temsilci, intihar bombacısı olarak kullanılan çocukların üzerlerine yerleştirilen bombaların uzaktan kumanda ile patlatıldığını söyledi. Afganistan’da ve Pakistan’da bu yöntemle yapılan saldırılarda, aralarında sekiz yaşındakiler de dahil olmak üzere toplam 22 kız ve erkek çocuğun yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Raporun her yıl yayımladığının altını çizen Coomaraswamy, ”En az 5 yıldır utanç listesinde yer alan aktörler için ise ayrı bir liste hazırlıyoruz. ‘Sürekli Suç İşleyenler’ listesinde 32 isim bulunuyor ve onlara karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından yaptırım uygulanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Suriye ve Libya’nın 2011 yılında listeye eklendiğini hatırlatan Coomaraswamy, bu yıl yine ilk kez hastanelere ve okullara saldırıda bulunan tarafların da listeye dahil edildiğini söyledi.

Coomaraswamy, Suriye’de ordunun ve rejime bağlı Şebbiha milislerinin, çocukları istismar ettikleri ve öldürdükleri için ”utanç listesine” eklendiğini söyledi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar