11 Haziran, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Bisikletliler Derneği tarafından, Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun desteğiyle düzenlenen kıtalar arası tur ile tarihi Rio zirvesi öncesinde Türkiye’den güçlü bir mesaj yollandı.

İklim değişikliği ile mücadele ve kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyan bisiklet alışkanlığı Birleşmiş Milletler tarafından da teşvik ediliyor.

Dünya Çevre Günü ve Rio+20 zirvesi öncesi etkinlikler kapsamında Bisikletliler Derneği tarafından düzenlenen tur 10 Haziran 2012 tarihinde saat 10.00’da Taksim’den başlayıp, Boğaziçi Köprüsü geçilerek Harem’de son buldu.

Bu yılki bisiklet turuna, İstanbul ve çevre şehirlerden bisiklet tutkunları ve Birleşmiş Milletler ve AB Türkiye Delegasyonu temsilcilerinin yanı sıra diplomatik misyon temsilcileri dahil beş binin üzerinde bisiklet sever katıldı.

Tur, AB Bakanı Egemen Bağış’ın verdiği start ile başladı.

Etkinliğin Rio+20 zirvesi öncesine gelmesi büyük önem taşıyor. Bisiklet turu Dünya’nın Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı (Rio+20) hazırlıklarının son aşamasına geldiği bir dönemde, daha sürdürülebilir bir dünya yaratabilmek için paradigma değişikliğine ihtiyaç olduğunu vurgulamak üzere iyi bir fırsat teşkil ediyor. Bu yıl ki çevre etkinliklerinin temasını “Yeşil ekonomi sizi de kapsıyor mu?” teşkil ediyor. Bu tema ile, insanlığın ekolojik ayak izlerinin dünyamızın fiziksel kapasitesini aşmasını önlemek için herkesin oynayabileceği bir rolün olduğuna dikkat çekilmek isteniyor.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar