Suriye’nin Haffa kentine girişlerine izin verilmeyen Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin araçları kalabalık bir grup tarafından sarıldı, ilerlemeleri engellendi ve araçlara ateş açıldı.

Birleşmiş Milletler’in Suriye’deki Gözlem Misyonu UNSMIS’in sözcüsü Sausan Ghosheh, kalabalık bir grubun BM araçlarına taşlar ve metal sopalarla saldırdığını söyledi. Ghosheh “bölgeden ayrılırlarken, Idlib yönüne giden 3 araca ateş açılmıştır – ateş açanların kaynağı hala açıklık kazanmamıştır” dedi ve gözlemcilerin üslerine zarar görmeden döndüğünü sözlerine ekledi.

7 Haziran tarihinden bu yana UNSMIS personeli Haffa’ya ulaşmaya çalışıyorlar. Ancak bölgede devam eden şiddet olayları nedeniyle kente ulaşamıyorlar. Gelen haberlere göre kent kuşatma altında ve ağır çatışmalar devam ediyor.

Sözcü Ghosheh yaptığı açıklamada “UNSMIS taraflara BM gözlemcilerinin derhal ve koşulsuz olarak çatışma bölgelerine girmelerine izin verilmesi için çağrı yapıyor” dedi.
UNSMIS gözlemcileri hafta başında Humus’un kuzeyindeki Talbiseh ve Rastan’da helikopterlerden ateş açılmasının da dahil olduğu yoğun çatışmaların olduğunu bildirmişti.
Birleşmiş Milletler, Devlet Başkanı Başer Esad’a karşı 16 ay önce başlayan olaylarda çoğunluğu sivil olmak üzere 10 bin kişinin öldüğü ve onbinlerce kişinin de yerlerinden olduğu tahmin ediyor.

UNSMIS gözlemcileri Suriye’de BM ve Arap Birliği’nin özel temsilcisi Kofi Annan’ın 6 maddelik barış planının uygulanmasını gözlemlemek üzere bulunuyorlar.
Cenevre’de bir açıklama yapan Annan’ın sözcüsü Ahmet Fevzi Suriye için uluslararası bir temas grubu kurulmasıyla ilgili soruları cevapladı.

Fevzi, “Bu grubu kurmanın amacı barış planının uygulanmasını sağlamak, tarafların planı tamamen uygulaması için ikna etmek. Daha önce söylediğimiz gibi amaç yeni bir plan oluşturmak değil, şu anda masadaki tek plan bu” diye konuştu.

Fevzi, “Eksik olan planın uygulanması, işte bu nedenle, taraflar üzerinde etkisi olan üye devletlerin bu toplantı sırasında ve bu toplantı sonucunda planın uygulanması, öldürmelerin durması ve siyasi geçişin başlaması için taraflara geri döndürülemeyecek bir baskı yapacağına güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar