Birleşmiş Milletler ve diplomatic ortaklarını biraraya getiren Uluslararası Somali Temas Grubu Somali yol haritasında kaydedilen ilerlemelerden menmun ancak geçiş hükümetinin bu yıl 20 Ağustos tarihinde sona ermesini sağlayacak süreçte yaşanan gecikmelerden dolayı endişeli olduğunu bildirdi.

Uluslararası Somali Temas Grubu İtalya’nın başkenti Roma’daki 22. toplantısından sonra yayınladığı açıklamada geçiş anlaşmalarının karar verilen tarihte sona ereceği konusundaki kararlılığını yineledi ve nihai bir anayasa taslağı konusunda anlaşmaya varma yolunda kaydedilen ilerlemelerden memnun olunduğunu kaydetti.

Genel Sekreteri’in Somali Özel Temsilcisi ve BM’nin Somali Siyasi Ofisi’nin (UNPOS) başkanı Augustine Mahiga başkanlığında gerçekleşen Temas Grubu’nun toplantıları 3 Temmuz Salı günü sona ermişti. Uluslararası toplum temsilcilerinin yanında, toplantıya katılanlar arasında Somali’nin Federal Geçiş Parlementosu Başkanı Şerif Hasan Şeyh Aden, Somali geçiş hükümeti Başbakanı Abdiveli Muhammed Ali ve diğer Somali bölgeleri ve gruplarını temsil eden temsilciler bulunuyordu.

Yıllarca süren savaştan sonra Somali, Federal Geçiş Kurumları ile bir barış ve ulusal uzlaşma sürecinden geçiyor. Geçiş hükümeti geçen yıl Eylül ayında planlanan bir yol haritasını uyguluyor.

Uluslararası Temas Grubu yayınladığı açıklamada yol haritasının pek çok yerinde ilerleme kaydedildiğini belirtirken, geride kalan işlerin tamamlanması için de çağrı yaptı. Açıklama şu anda geçiş dönemini zamanında sonlandırma üzerinde yoğunlaşıldığını bildirdi.

Açıklamada ayrıca, “Ancak Grup, kurulmasını takiben 60 gün içinde Somali Hükümeti’ni kendi öncelikleri ve ilgili kaynak gerekliliklerini belirlemeye davet ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Birinci adım olarak Grup Eylül ayındaki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında üst düzey başlangıç görüşmeleri yapmaya karar vermiştir” denildi.

Uluslararası Temas Grubunu endişelendiren konular arasında, Ulusal Anayasa Meclisi’nin açılış ve kapanışındaki, yeni Federal Parlementonun seçilmesi ve işe başlamasındaki ve Parlemento Başkanı ve yardımcılarının seçimindeki gecikmeler bulunuyor.

Uluslararası Temas Grubu güvenlikle ilgili olarak da BM destekli Somali’deki Afrika Birliği Misyonu’nu (AMISOM), geçiş hükümetinin kuvvetlerini ve Etyopya da dahil olmak üzere onların müttefiklerini El Şebab karşısında son zamanlarda kaydettiği askeri ilerlemelerden memnun olduğunu belirtti.

Grup, Güvenlik Konseyi’nin AMISOM’un asker kapasitesinin 12 binden 17,731’e çıkaran 2036 sayılı kararını memnunlukla karşıladığını bildirdi.

Uluslararası Somali Temas Grubu’nun bir sonraki toplantısına 2013 yılının başlarında Güney Afrika ev sahipliği yapacak.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar