10 Ağustos, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, içinde bulunduğumuz dönemin daha kötüye mi yoksa olumluya mı doğru gideceğini gençlerin belirleyeceğini söyledi.

Ban, 12 Ağustos Dünya Gençlik Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, günümüzde, genç nüfusun sayısının hiç görülmediği kadar büyüdüğünü, gençlerin büyük bölümünün ise gelişmekte olan ülkelerde yaşadığını, gençliğin tüm insanlığın refahını daha da ileri götürebilme hususunda örneği olmayan bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Ban, “Ancak, oldukça iyi yetişmiş olanlar dahil, bir çok genç ya düşük maaşlı, sonu olmayan işlerde çalışmak zorunda kalıyor ya da işsizliğin pençesine düşüyor. Küresel ekonomik krizin en çok gençleri vurduğu görülüyor. Bu nedenle de bir çok genç artan eşitsizlikler nedeniyle şevkini kaybediyor. Gençlerin büyük bir kısmı, bu durum nedeniyle artık yakın gelecekten umutlarını kesmiş ve kendisini siyasi, sosyal ve kalkınma konularından uzaklaştırmış bulunuyor. Acil önlem alınmaması halinde yetenekleri ve hayalleri heba edilmiş “kayıp bir kuşak” ortaya çıkarma riski ile karşı karşıya kalma ihtimalimiz olduğu görülüyor” dedi.

“Gençlerle birlikte ve onlar için çalışmak benim önceliklerimden birini teşkil ediyor” diyen Ban, gençliğin dönüştürücü bir gücü bulunduğunu hatırlattı. Gençlerin hem gerçek hayatta hem de sanal dünyada değişimin, yaratıcı, enerji dolu ve coşkulu birer temsilcisi olduğunu belirten Genel Sekreter, “Özgürlük, demokrasi ve eşitliğin sağlanması için oynadıkları önemli rolden, Rio+20 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansına destek amacıyla yürüttükleri küresel seferberliğe bir çok alanda gençler bir kez daha tarihin akışını değiştirmek ve küresel sorunlarla başa çıkmak konusundaki kapasitesilerini ortaya koyuyor” diye konuştu.

“Genç kızlar ve erkekler sadece pasif yararlanıcılar değillerdir. Onlar eşit ve etkili birer ortağımızdır. Onların hayalleri sadece bir işe girmekle sınırlı değildir. Gençler, masada onların da söz hakkı olmasını, hem de geleceklerini belirleyecek hususlarda gerçek anlamda söz hakları olmasını istiyor” ifadesini kullanan Ban, gençlere kulak verilmesi, onlarla daha yakından ilgilenilmesi gerektiğini söyledi. Ban, “Gençlerin süreçlere katılımı için daha fazla ve güçlü mekanizmalar oluşturmalıyız. Gençlerin seslerini karar alma süreçlerinin tamamına entegre etmenin zamanı gelmiş bulunuyor” dedi.

Gençlerle ilgili politikalara ve yatırımlara ağırlık verilmesi gerektiği yönündeki görüşün dünyanın dört bir yanında artan şekilde taraftar bulduğunu belirten Ban, Dünya Gençlik Gününde özel sektör, sivil toplum ve diğer ilgili kesimlerin kapılarını gençlere açması ve gençlerin yönettiği kuruluşlarla olan ortaklıklarını daha da geliştirmeleri gerektiğini söyledi. “İçinde bulunduğumuz dönemin daha kötüye mi yoksa olumluya mı doğru gideceğini gençler belirleme gücüne sahip bulunuyor” diyen Ban, “Gelin gençlere destek olalım ki onlar da üretken ve güçlü liderler yetiştirecek kuşakların oluşmasını sağlayacak yetişkinlere dönüşebilsinler” diyerek mesajına son verdi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE