17 Ağustos, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon bu yılki 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları gününün, dünyanın dört bir yanından bir milyar kişiyi biraraya getirerek, İnsanlar İnsanlara Yardım Ediyor temasını güçlü ve proaktif bir şekilde öne çıkaran tarihi bir fırsat teşkil ettiğini söyledi.

Hayatlarını başkalarına yardım için feda eden bir çok insani yardım çalışanını anmanın ve ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak için onurlu görevlerini kesintisiz yerine getiren insani yardım çalışanlarını kutlamanın en iyi yolunun böyle bir birliktelikten geçtiğini belirten Ban, “Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Gününü kutlamaya bizleri teşvik eden en önemli husus böylesine cesur çalışmaları gerçeğe dönüştüren dayanışma ruhudur” dedi.

Ban, “İhtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak için rahat evlerini bırakan insani yardım çalışanları ile dünyanın çeşitli yerlerine yaptığım ziyaretler esnasında yaptığım görüşmelerde bu ruha şahit oluyorum” dedi.

“Ağustos ayı başında Beyonce Knowles ile tanıştığımda da bu ruhu gördüm” diyen Genel Sekreter, Süperstar Beyonce’nin, daha iyi bir dünya için başlatılan küresel kampanyaya destek amacıyla “I Was Here,” (Ben buradaydım) isimli şarkısını Birleşmiş Milletler için söylediğini belirtti.

Milyonlarca insanın kampanya internet sayfasına kayıt yaptırarak desteklerini esirgemediğini ifade eden Ban, Batı Afrika’da açlığın yol açtığı krizden, Suriye’de sivillere acil yardıma kadar bir çok alanda, İnsanlar İnsanlara Yardım Ediyor ruhunun komşunun komşuya yaptığı iyiliklerle yaşam koşullarını iyileştirdiğini söyledi.

‘Gelin, http://www.whd‑iwashere.org internet adresindeki sayfamıza kayıt yaptırarak Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Gününe anlam katın’ çağrısında bulunan Ban, mesajına ‘Bireysel eylemler küçükmüş gibi görünebilir, ancak bu eylemler kollektif bir hale geldiğinde tüm dünyada yankılanır ve daha iyi bir dünya oluşturulması için durdurulamayacak bir ivme yaratır’ diyerek son verdi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar