Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, okyanusları ve geçim kaynakları okyanuslara dayananları koruyacak yeni bir girişim başlatırken, bu değerli kaynağın daha sürdürülebilir kullanılması ve karşı karşıya olduğu tehditlere karşı savaşılması için ülkeleri birlikte çalışmaya çağırdı.

Kore Cumhuriyeti’nin Yeosu kentinde Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin imzaya açılışının 30. Yılını kutlama törenlerinde konuşan Ban, “Denizler ve okyanuslar Dünya üzerindeki en hassas ve önemli ekosistemlerden birine ev sahipliği yapıyorlar, ancak ev sahipliği yaptıkları yaşam çeşitliliği sürekli artmakta olan bir gerilim altında” ifadelerini kullandı.

Okyanuslar ve denizlerle ilgili bütün konuları kapsayan ve ‘Okyanusların Anayasası’ olarak da bilinen BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ilk olarak 1982 yılında imzaya açılmış, 1994 yılında yürürlüğe girmiştir. 161 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanmıştır.

Ban konuşmasında, sözleşmenin, okyanusların yönetimi, ihtilafların çözümü ve uluslararası deniz yataklarının idaresi ile ilgili yasal bir çerçeve sağlamada ülkelere sağladığı desteği övdü.

Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin tüm okyanusların birbiriyle ilişkili olduğu ve bu yüzden de bir bütün olarak ele alınması gerektiği ilkesine sahip olduğunu, Haziran ayında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde toplanan BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda ortaya konan çerçevenin de aynı ilke doğrultusunda olduğunu kaydetti.

Ancak denizleri tehdit eden konuların da ele alınması gerektiğinin altını çizen Ban, Deniz Hukuku’nun desteklenmesini ve uygulanmasının kuvvetlendirmesini amaçlayan Okyanuslar Sözleşmesi’ni (Oceans Compact) duyurdu.

“İhtiyacımız olan okyanusların sürdürülebilirliği için yeni bir ivme” diyen Ban, Okyanuslar Sözleşmesi’nin BM Sistemi için, okyanuslarla ilgili görevlerinde, Rio+20 ile uyumlu olarak daha etkin çalışabilmesi içim stratejik bir vizyon ortaya koyduğunu belirtti.

Okyanuslar Sözleşmesi sayesinde okyanusların doğal kaynaklarının korunacağını, hayatlarını denizden kazananlara yardımcı olunacağını ve okyanusların yönetimi hakkında farkındalık yaratılıp insanların bilgilendirileceğini kaydetti.

Okyanuslar Sözleşmesi’nin hedeflerine ulaşması için Ban üst düzey politika belirleyiciler, bilim adamları, uzmanlar ve özel ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan bir Okyanus Danışma Grubu oluşturulmasını da önerdi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar