Birleşmiş Milletler İnsani Yardımdan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, barınma, gıda, sağlık hizmetleri, su ve temizlik gibi temel ihtiyaçları için acilen yardıma ihtiyacı olan 2.5 milyon Suriyeliye yardım için uluslararası topluma çağrı yaptı.

Valeri Amos geçen haftaki Suriye ziyaretinin ardından New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, “İnsani durum Mart ayındaki ziyaretimden bu yana daha da kötüleşmiş” ifadelerini kullanarak, ihtiyacı olanlara ulaşamama ve maddi yetersizliklerin Birleşmiş Milletler kuruluşları ve ortaklarının yardım çabalarına sekte vurduğunu belirtti.

“Özellikle yoğun ve sürekli çatışmaların olduğu yerlerde yardım ihtiyacındaki kişilere ulaşmada sorunlarla karşı karşıyayız ancak maddi durum da bizi frenliyor” diyen Amos, “Daha fazla kaynağımız olsaydı özellikle şimdi yerel sivil toplum kuruluşları ve Suriye Kızılay’ı ile sağlam ortaklıklar kurduğumuz için daha çok insana ulaşabilirdik” diye ekledi.

İnsani Yardım Şefi Amos durumu yerinde değerlendirmek ve insani yardımın nasıl arttırabileceğini görüşmek üzere geçen hafta üç günlük bir ziyaret için Suriye ve Lübnan’a gitmişti.

Amos, yerlerinden kaçanlar ve onlara kapılarını açanların acilen insani yardıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Valerie Amos, özellikle yerlerinden edilmiş kişiler için barınak haline dönüşen okullar konusunda duyduğu endişeyi belirterek, “Yerlerinden edilmiş kişiler için başka bir çözüm bulunmazsa, binlerce çocuğun okula başlayacağı Eylül ayında eğitimin duraksayacaktır” dedi.

Acil Yardım Koordinatörü Amos, BM kuruluşları ve ortaklarının geçen ay boyunca 800 binden fazla insana gıda yardımında bulunduğunu, Ağustos ayının ilk 2 haftasında ise hijyenik setler, battaniye ve diğer temel ihtiyaç mazemelerinin dahil olduğu yardımların 60 binden fazla kişiye ulaştırıldığını anlattı ancak “2.5 milyon insanın ihtiyaçları söz konusu olduğunda bu yeterli değil” diye vurguladı.

Amos Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi OCHA’nın Suriye’ye insani yardım için gerekli 180 milyon dolarlık ihtiyacının ancak yarısının karşılandığını hatırlattı ve uluslararası ortaklardan daha cömert katkıda bulunmalarını istedi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar