Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “2012 yılının kazanımları bizi gelecek yıllarda daha çok ilerleme sağlayabilecek konuma getirdi. Bazı fırsatlar yakaladık ancak bazı konularda da başarısız olduk. İhtilafların önlenme, insan ve küresel vatandaşlık üzerinde çok az vurgu yapılıyor. Sıklıkla kısa vadeli yaklaşımlar uzun vadeli vizyonun önüne geçiyor” sözleriyleriyle 2012 yılının değerlendirmesini yaptı.

Genel Sekreter Ban New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlediği yılın son basın toplantısında Teşkilatın ve uluslararası topluluğun geçtiğimiz 12 ayda sağladığı ilerlemeler ve karşı karşıya kaldığı zorlukları anlattı.

Ban, “Fırtınalı bir yıl bitiyor. 2012 ‘de Suriye’den Sahel’e, Doğu Kongo’dan Kore Yarımadası’na kadar gerilimler yaşandı. Çalkantılari bir kez daha ihtilafları önleme ve barışı koruma misyonumuzu imtihan etti” diye konuştu.

Genel Sekreter, “Aynı zamanda Birleşmiş Milletler 21. Yüzyılın en baştaki zorluğu olan sürdürülebilir kalkınma için temellerin atılmasına yardımcı oldu” ifadelerini sözlerine ekledi.
Ban çoğunluğu sivil olan en az 20 bin kişinin öldüğü Suriye’deki durumla ilgili olarak ihtilafın giderek silahlı çatışmaya dönüşmesinden duyduğu derin endişeyi dile getirdi. Suriye’deki kriz çoğunluğu komşu ülkelere kaçan 500 binden fazla kişinin yerlerinden olmasına neden oldu, bu sayının kış mevsimi ve devam eden savaş ile daha da artması bekleniyor. BM tahminlerine göre Suriye içinde ise yaklaşık 4 milyon insanın acil insani yardıma ihtiyacı var. Bunların yaklaşık 2 milyonunu Suriye içinde yerlerinden edilmiş kişiler oluşturuyor.
Ban Ki-moon, Suriye’den kaçanları barındırmak için komşu ülkelerin büyük bir mali yük ile karşı karşıya olduklarını vurguladı ve uluslararası topluluktan gelecek 6 ay için Suriye’deki durumdan etkilenenlere insani yardım için istenen 1.5 milyar Dolar için cömertce katkıda bulunmalarını istedi.

Genel Sekreter gelecek yılın başlarında uluslararası bir donör konferansı düzenlemeyi düşündüğünü sözlerine ekledi.
Ban uluslararası topluluğa Suriye’deki krize barışçıl ve siyasi bir çözüm bulmak için çaba gösteren BM ve Arap Birliğinin ortak Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi’nin arkasında birlik olması çağrısında da bulundu.

Atlas Okyanusundan Kızıl Denize uzanan Afrika’nın Sahel Bölgesi ile ilgili olarak Genel Sekreter 9 ülkede 20 milyon insanın krizden etkilendiğini hatırlattı. Bölgedeki insanların hayatlarının kuraklık, açlık, zayıf yönetimler, uyuşturucu kaçakcılığı ve terör yüzünden tepetaklak oluğunu söyledi. Ban, bu yılın başından bu yana çeşitli siyasi, güvenlikle ilgili ve insani sorunlar yaşanan Mali’deki durumun ise aciliyet gerektirdiğini vurguladı. Geçen hafta Genel Sekreter ve Güvenlik Konseyi Mali’deki askeri müdahalenin sona ermesi için çağrı yapmıştı. Mali silahlı kuvvetleri ülkenin başbakanını tutuklamış, başbakan istifa etmiş ve hükümet dağılmıştı. Ban “Mali halkına demokrasiyi geri getirmek için elimizden gelen yardımı yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter Kongo Demokratik Cumhuriyeti (DRC) hakkında ülkenin halen istikrarsızlıkla savaştığını ve cinsel şiddet olaylarının işlendiğini belirtti. Ban, DRC hakkında uluslararası topluluğun yaklaşımını yeniden düşünmesi gerektiğini kaydetti.
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin kısa süre önce fırlattığı roketle ile ilgili olarak Güvenlik Konseyi’nin uygun bir tepki göstereceğini beklediğini söyledi.

Pakistan’da kısa süre önce sağlık çalışanlarının öldürülmesiyle ilgili olarak ise Genel Sekreter bu hareketlerin acımasız ve affedilemez olduğunu belirtti ve şiddetle kınadığını hatırlattı.
Ban Ki-moon Orta Doğu barış sürecinin derin bir donukluk halinde olduğunu ifade etti. Ban, İsrail ve Filistin taraflarının her zamankinden daha fazla kutuplaştığını belirtti.

Ban, “Batı Şeria’da özellikle Kudüs çevresindeki artan yerleşim faaliyetlerinden derin endişe duyuyorum. Bu durum, yaşayabilir bir Filistin Devleti kurma çabalarını büyük ölçüde tehdit ediyor. İsrail’e bu tehlikeli yola girmeye devam etmemesi için çağrı yapıyorum” dedi ve çok geç olmadan barış sürecini yeniden başlatmak gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri 2012 yılının değerlendirmesini yaptığı basın toplantısında, Libya, Myanmar, Somali ve Yemen’deki siyasi değişimlere de değindi. Ayrıca, Sierra Leone’de geçen ay yapılan başarılı seçimler ile, kısa süre önce Timor-Leste’de BM barışgücünün görevinin sona ermesinden bahsetti.

Ban Ki-moon Mısır’da ise siyasi geçiş sürecinin kritik bir noktada olduğunu ifade etti. Yeni bir anayasa üzerinde çalışan ülkede Devlet Başkanı Muhammed Morsi yandaşları ve karşıtları arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Genel Sekreter, “Devlet Başkanı Morsi ile kısa süre önce konuştum ve geçiş sürecinin barışçıl ve uzlaşı içinde ilerleyeceğini umduğumu söyledim” diye konuştu. Ban, umudunun Arap Dünyasının kalbinde “demokrasi piramidi” inşa edilmesi olduğunu da sözlerine ekledi. Mısırlıların farklı düşüncelerini diyalog yoluyla çözmelerinin önemine dikkat çeken Ban, bunun zaman alacağını ancak herkesin haklarına saygı gösteren ve koruyan yeni bir Mısır kurmalarının çok önemli olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri küresel ekonomiden hala çok fazla insanın yeteri kadar yararlanamadığını belirtti ve zayıf ekonomik büyüme nedeniyle küresel istihdam krizinin aşılmasının çok uzun zaman alacağını kaydetti. “Bizim tepkimiz dünyanın en fakir insanları ve ülkelerini korumak ve onlara yatırım yapmak olmalıdır” dedi.
Birleşmiş Milletler’in 2012 yılında ekonomik ve toplumsal ilerleme sağlamak ve uzun süreli barış için sağlam temeller oluşturmak üzere büyük aşamalar kaydettiğini belirten Ban, bunlara örnek olarak Eylül ayında BM Üye Devleterinin hukukun üstünlüğü ilkesiyle ilgili deklarasyonu ve Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansını verdi.

Haziran ayında Brezilya’da toplanan Rio+20 Konferansında dünya liderlerinin, herkesi dahil eden, saydam, güçlendirilmiş ve çok taraflı sistemlerin sürdürülebilir kalkınmayla ilgili küresel zorlukların üstesinden gelmede ne kadar önemli olduğunu gördüklerini kaydetti. Konferansın en önemli sonuçlarından bir tanesi üye Devletlerin Bin Yıl Kalkınma Hedefleri üzerine inşa edilecek ve 2015 sonrası kalkınma gündemi ile birleşecek sürdürülebilir kalkınma hedefleri süreci konusunda anlaşmaya varmaları olduğunu hatırlattı.
Genel Sekreter kısa süre önce Doha’da toplanan BM İklim Değişikliği Konferansı’nın uluslararası toplumu 2015 yılına kadar doğru yolda tutma konusunda gerekeni sağladığını da sözlerine ekledi.
İki hafta süren söz konusu konferansta bu sene sonunda ilk taahhüt süresi sona erecek olan 1997 Kyoto Protokolü 2020 yılına kadar uzatılmıştı.

Ban Ki-moon, gelecek yılda ileriye dönük gündemi hakkında daha fazla konuşacağını da sözlerine ekledi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar