Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, Aralık ayıyla birlikte son üç ay içinde küresel gıda fiyatlarında düşüş görüldüğü belirtildi. Böylece, 2012 başlarında yaşanan sert artışların yarattığı endişeler de bir nebze de olsa azaldı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yapılan açıklamada, Gıda Fiyat Endeksinde Kasım ayına oranla yüzde 1,1 oranında düşüş yaşandığı belirtildi. Açıklamada, düşüşün ana nedenlerinden biri olarak tahıl ve yağ fiyatlarındaki azalma gösterildi.

Endeks 55 gıda maddesini içeren sepete göre hesaplanıyor. Söz konusu sepette et, süt ürünleri, şeker ve tahıl gibi gıda maddeleri yer alıyor.

FAO açıklamasında sonuçların 2012 başlarından Temmuz ayına kadar geçen sürede yaşanan ve gıda krizi çıkmasına neden olmasından endişe edilen fiyat artışında tersine bir dönüş yaşandığını gösterdiği ifade edildi. FAO bu durumun arkasında uluslararası topluluğun ortak hareket ederek gıda fiyatlarındaki artışa dur diyebilmesinin yattığını vurguladı. Bu çabalar sonucu Gıda Fiyatı Endeksi 2012 yılı sonunda 212 olarak tespit edildi. Bu da 2011 yılına kıyasla yüzde yedilik bir düşüş yaşandığı anlamına geliyor.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar