Myanmar’ın Kaçin Eyaleti’nde BM Mülteci Örgütü (UNHCR) tarafından desteklenen ülke içinde yerlerinden edilmiş kişilerin kaldığı bir kamp..Fotoğraf: UNHCR/A. Kirchhof

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon Myanmar hükümeti ve Kaçin Bağımsızlık Örgütü arasındaki barış görüşmelerinde iki tarafın Kaçin Eyaleti’ndeki şiddet olaylarının tırmanmasını önlemek üzere bir çerçeve üzerinde anlaşmalarını memnunlukla karşıladı.

Genel Sekreter’in sözcüsü tarafından yayınlanan basın bildirisinde taraflar Kaçin’de gerçek ve sürdürülebilir bir barış için çaba göstermeye devam etmeye çağrıldı ve Genel Sekreter’in Myanmar özgürlüğünü kazandığından bu yana ilk defa silahların susması umudu içinde olduğu belirtildi.

Myanmar yetkilileri geçen ay etnik isyancı Kaçin savaşçılarına karşı 3 hafta süren saldırılardan sonra tek taraflı ateşkes ilan etmişti. Haziran 2011 tarihinden bu yana Kaçin’deki çatışmalar nedeniyle 75 bin kişi yerlerinden edilmişti.

Ban ayrıca Myanmar’a desteklerini ofisleri ve ülke ekbiyle yapmaya devam edeceklerini tekrarladı.

Genel Sekreter’in Myanmar Özel Danışmanı Vijay Nambiar bu hafta 4 günlük bir ziyaret için Myanmar’daydı ve Kaçin’deki durumu üst düzey yetkililer ve sivil toplum üyeleriyle görüştü.
Özel danışman, Myitkyina’da ülke içinde yerlerinden edilen kişiler için kurulan dört kampı da ziyaret etti.

Nambiar, toplantıları sırasında hükümet ve Kaçin Bağımsızlık Örgütü’ne barış için bir çerçevede anlaşmaları konusunda Birleşmiş Milletler’İn desteğini vurguladı.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE