Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Suriye’de yaklaşık 10 milyon insanın, bir diğer deyişle nüfusun yarısına yakınının temiz su ihtiyacını karşılamak üzere çalışmalara başladı. Suriye’de süren iç savaş başta çocuklar olmak üzere sivillerin yaşamlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor.

UNICEF Suriye Temsilcisi Youssouf Abdel-Jelil konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülkede klor kaynaklarının büyük oranda azalmasının temiz içme suyuna erişimi ciddi derecede tehlikeye attığını belirtti. Abdel-Jelil, bu durumun başta çocuklar olmak üzere genel nüfusun kolera gibi sudan bulaşan hastalıklara yakalanma riskini de artırdığını belirtti.

UNICEF’in dört tankerden oluşan 80 ton klordan oluşan ilk sevkiyatı Pazar günü itibarıyla Ürdün üzerinden Suriye’ye ulaştı. Söz konusu malzeme Halep, Hama, İdlib ve Humus şehirlerinde suların klorlanması için kullanılacak. UNICEF ayrıca, Humus şehrinde yarısını çocuklar oluşturmak üzere yaklaşık 420 bin insanın acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

UNICEF, önümüzdeki haftalarda 14 ayrı şehirde suların klorlama işlemlerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Suriye’ye insani yardım konusunda Suudi Arabistan ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında ilaç, aşı ve tıbbi malzeme ihtiyacının karşılanması için Suudi Arabistan DSÖ’ye 2,1 milyon ABD Doları tutarında kaynak sağlayacak. Bu yardımlardan yaklaşık 3 milyon Suriyeli sivil yararlanacak.

DSÖ, çöp toplama ve su kaynaklarının korunması alanlarında yaşanan sorunlar nedeniyle Suriye’de sağlık alanında ciddi sorunların yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. DSÖ, hijyen konularında yaşanan eksiklikler nedeniyle bitlenme, hepatit A ve sineklerden bulaşan leishmaniasis gibi hastalıklarda artış yaşanabileceğini belirtiyor.

Suriye’de yaklaşık iki yıldır süren çatışmalar nedeniyle 60 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Ülke genelinde yaklaşık 4 milyon insan ise insani yardıma muhtaç durumda. Geçtiğimiz hafta BM’nin önderliğinde Kuveyt’te düzenlenen konferansta, uluslararası topluluk Suriye’deki insani durumun daha da kötüye gitmesini engellemek amacıyla 1,5 milyar ABD Dolarını aşan miktarda mali katkı sağlayacağı taahhütünde bulundu.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar