Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, iyi yönetişim ve etkili kamu idaresi konularına odaklanmanın önemine dikkat çekti ve kamu memurlarının toplumların ilerlemesine sağladıkları katkının kutlanması gerektiğini belirtti.

Genel Sekreter 23 Haziran Kamu Hizmeti Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında bugünün birbiriyle bağlantılı zorluklarıyla baş edebilmek için, mantıklı, ileriye dönük kamu politikalarına ve şeffaf ve hesap verebilir yönetişim yapılarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ban dünyadaki tüm memurlara, herkesi içine alan, refah ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru birlikle çalışma çağrısı yaptı.

BM Genel Kurulu 2002 yılında topluma verilen kamu hizmetinin değerini ve erdemini kutlamak ve gençlerin kamu sektöründe kariyer yapmalarını teşvik etmek amacıyla 23 Haziran’ın BM Kamu Hizmeti Günü olarak kutlanmasına karar vermişti.

27 Haziran tarihine kadar sürecek BM Kamu Hizmeti Forumu bugün Bahreyn’de toplanıyor. Forum dahilinde kamu hizmeti kurumlarının yaratıcı katkı ve başarılarının ödüllendirildiği BM Kamu Hizmeti Ödülleri de dağıtılacak.

Ban, 2013 Kamu Hizmeti ödüllerinin kamu hizmetinin nasıl daha etkin, yenilikçi ve eşit şekilde sağlanabileceğini gösterdiğini kaydetti.

BM Kamu hizmeti ödülleri bu yıl yolsuzluğun önlenmesi, hizmet sunumunun iyileştirilmesi, vatandaşların politika belirlenmesine katılımını sağlayan yenilikçi mekanizmalar kurulması, devlette bilgi yönetiminin ilerletilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı hizmet sunumu alanlarında veriliyor.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar