Bu yılki Uluslararası Gençlik Günü göç eden gençlerle ilgili konular üzerinde yoğunlaşıyor. Dünya genelinde başka bir ülkeye göç eden insan sayısı yılda 214 milyonu buluyor. Bu rakamın yüzde 10’unu ise gençler oluşturuyor. Ancak onların karşılaştığı sorunlar ve edindikleri tecrübeler hakkında çok az şey biliniyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, gençlerin göç etmelerinin arkasında bir çok neden yattığını, bazılarının baskılardan kaçtığını, bazılarının ya yanlız başına ya da aileleri ile birlikte göç ettiğini söyledi. Ban, “Bazıları gittikleri yerlerde kendi memleketlerinden tanıdıklara sahip oluyor. Bir kısmı ise yeni bir çevre edinmek zorunda kalıyor. Bu gençlerin bir çoğu gittikleri yerde ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve insan hakları ihlalleri dahil olmak üzere bir çok sorunla karşılaşabiliyor. Genç kadınlar ise cinsel istismar ile karşı karşıya kalabiliyor” dedi.

Yoksulluk, kalabalık ve hijyen olmayan koşullarda yaşamak ve insan onuruna yakışır bir iş bulmada yaşanan zorlukların, göçmenlerin sık sık karşı karşıya kaldıkları sorunlar arasında yer aldığını belirten Ban, küresel ekonomik ve mali krizin bu sorunların daha da şiddetlenmesine neden olduğunu vurguladı. “Göçmenler, bir de hem yerel halk hem de siyasiler tarafından başkalarının işlerini ellerinden almak ile suçlanıyor ve böylece ayrımcılığa uğrama riskleri de artıyor” diyen Genel Sekreter, anne ve babalarının göç ederken yanlarında götürmedikleri çocukların da psikolojik ve sosyal sorunlarla boğuşmak zorunda kaldığını ve istismara daha açık hale geldiklerini belirtti.

Genç göçmenlerin kendi toplumlarına, başka ülkelere geçmek için kullandıkları ve göç ettikleri ülkelerin toplumlarına ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan olumlu katkı yaptıklarını vurgulamanın çok önemli olduğunu belirten Ban, “Bu gençlerin büyük bir bölümü, para kazanmak ve yaşam koşullarını iyileştirmek için çok çalışıyor” dedi.

Göçmenlerin kendi ülkelerindeki ailelerini desteklemek için yolladıkları işçi dövizlerinin dünyanın bir çok yerinde ekonomilere büyük destek sağladığını hatırlatan Ban, “Ülkelerine döndüklerinde, yurt dışında elde ettikleri bilgi ve birikimi kullanarak kalkınmaya katkı sağlıyorlar. Mali ve sosyal özgürlüğünü elde eden kadınlar ise toplumda daha güçlü bir konum elde ediyor” dedi.

BM Genel Kurulu’nun, Ekim ayında ikinci Uluslararası Göç ve Kalkınma Üst Düzey Diyalog toplantısına ev sahipliği yapacağını belirten Ban, üye ülkelerden söz konusu toplantıda genç göçünü de ele almalarını istedi. Ban, “Uluslararası Gençlik Gününde üye devletleri, gençlik örgütlerini ve diğer ilgili tarafları genç göçmenlerin haklarını güçlendirmeye ve genç göçünün kalkınmaya olan katkısını azami seviyeye çıkarmaya çağırıyorum” diyerek mesajına son verdi.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar