Genel Sekreter Ban Ki-moon dünyanın dört bir yanından genel gençlerle New York’ta bir araya geldi. Görüşmede ayrıca Gençlik Özel Temsilcisi ile birlikte çevrimiçi Birleşmiş Milletler Gençlik Platformu’nun açılışı yapıldı.

Ban, Birleşmiş Milletler Gençlik Girişimleri kapsamında gerçekleştirilen “Küresel Söyleşi”ye katılan gençlere, bugüne kadar dünya üzerinde genç nüfusun sayısının en fazla olduğu bir dönemden geçildiğini söyledi. Ban, gençlerin bugün sahip oldukları iletişim imkanların son derece ileri boyutlarda olduğunu belirtti. Ban buna rağmen, artan eşitsizlikler, fırsatların azalması ve iklim değişikliği de dahil olmak üzere gençlerin karşı karşıya olduğu sorunlarında daha önce görülmemiş boyutlarda olduğunu ifade etti.

Ban’ın 5 yıllık Faaliyet Planının önceliklerinden birini de gençlerle birlikte, gençler için çalışmak oluşturuyor. Bu bağlamda, geçtiğimiz aylarında Ahmad Alhendawi’yi ilk gençlik elçisi olarak atadı.

Ahmad Alhendawi’nin gençliği güçlendirmek adına farklı Birleşmiş Milletler oluşumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, akademik çevre ve medya ile birlikte çalışmakta olduğunu belirten Ban, Alhendawi’nin adı altında açılan internet sitesinin çevrimiçi Gençlik Platformu olarak hizmet vereceğini, bu yolla gençlerin kaygılarını Birleşmiş Milletler’e daha hızlı bir şekilde iletebileceklerini ifade etti.

Faaliyet Planı, My World’de yapılan anketlerin sonucunda dünya genelinden binlerce gencin odaklandığı 5 alana odaklanıyor. Bunlar; istihdam ve girişimcilik, siyasi katılım, sivil katılım ve hakların korunması, kapsamlı cinsel eğitimi de içeren genel eğitim ve sağlık alanlarını içeriyor.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar