Birleşmiş Milletler’in ırkçı ayrımcılık ile mücadele etmekle görevli komitesinin 83. oturumu internet ve sosyal medya ağlarında nefret söylemlerini durdurma ile birlikte ırkçılık ve yabancı düşmanlığını eğitim yoluyla önleme konularına odaklanmak üzere Cenevre’de başladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Yardımcısı Flavia Pansieri, Irkçı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi’nin 83. Oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, “Hepimizin saygı göstermek istediği ifade özgürlüğü nerede sona ermeli ve nefret söylemlerini önlemek nerede başlamalı?” sorusunu sordu.

Pansieri, gün geçtikçe birbirine daha da bağlı hale gelen dünyamızda ırkçı nefret söylemlerinin çok sayıda ülkede görülmeye başlandığını ve bu söylemlerin kolayca sınırlar ötesine yayıldığını belirtti.

Pansieri komitenin Uluslararası Nelson Mandela Günü ile Martin Luther King Jr’nin Washington’a yürüyüp meşhur “Bir hayalim var (I have a dream)” konuşmasını yapmasının 50. Yıldönümünün kutlanması ardından toplandığına dikkat çekti ve King’in görüşlerinin 50 yıl sonra da dünyadaki pek çok insan için bir hayal olmaya devam ettiğini kaydetti. Pansieri, Komite üyelerinin ırk, renk, ulusal veya etnik kökenleri yüzünden insan hakları ihlal edilenleri korumak için burada olduklarını vurguladı.

Pansieri İnsan Hakları Konseyi’nin ırkçılık, ırkçı ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlüğün eğitim ile önlenmesi hakkında Haziran ayında benimsediği karardan da bahsetti. Pansieri kararın kaliteli eğitim yoluyla herkesi kucaklayan toplumlar yaratmanın mümkün olduğunu vurguladığını kaydetti.

Tanzanya’da Albinolara yapılan saldırılar ile ilgili de konuşan Pansieri, İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay’ın bu saldırıların durması yönündeki çağrısını yineledi.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar