Birleşmiş Milletler yetkilileri, Londra’da 8 Haziran tarihinde toplanan Büyümek için Beslenme Zirvesi’nde, taahhüt edilen fonlar ve üzerinde anlaşmaya varılan Küresel Büyümek için Beslenme Sözleşmesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdiler. BM Yetkilileri zirve sonucunun beslenme yetersizliği adaletsizliğine son vermek adına büyük bir adım olarak değerlendirdiler ve milyonlarca bebek ve hamile kadının daha iyi diyetlere kavuşmalarının sağlanması ve yetersiz beslenmenin neden olduğu bodurluk ve ölümlerin azaltılması için yeni bir fırsat olduğunu söylediler.

Zirveye bir video mesaj yollayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon teşkilatın beslenme yetersizliğinin her şeklini azaltmaya olan bağlılığını tekrarladı.

Ban, “Hiçbir çocuk beslenme yetersizliği haksızlığına uğramamalıdır. Ancak kronik beslenme yetersizliği nedeniyle harekete geçmezsek bu çocukların dörtte biri bodur kalacak” dedi.

Genel Sekreter, “Bu taahhütler çocukların gelişimlerini destekleyebilir, yüzmilyonlarca insana yardım edebilir ve dünyanın en yardıma muhtaç ülkelerinin ekonomilerini canlandırabilir. BM sistemi ve ben bunların yerine getirildiğini görmek için gücümüz dahilindeki herşeyi yapacağız” diye konuştu.

Brezilya ve İngiltere Hükümetleri ile Çocuklara Yatırım Fonu Vakfı tarafından düzenlenen zirveye hükümet liderleri, özel sektör ve sivil toplum temsilcileri katıldılar.

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’e göre, zirvede başlangıç olarak 4 milyar dolardan fazlası taahhüt edildi. Bu fonlar bodurluğun önüne geçilmesi, anne ve çocukların daha iyi beslenmeleri için harcanacak.

Zirvede UNICEF bodurluk ve yetersiz beslenmenin neden olduğu diğer hastalıkların en çok görüldüğü ülkelere yaptığı yatırıma devam edeceğini taahhüt etti. Son 5 yıl içinde UNICEF konuyla ilgili 65 ülkede yaptığı çalışmalarda 1 milyar dolar harcadı.

UNICEF ile birlikte çok sayıda BM kuruluşu Küresel Büyümek için Beslenme Sözleşmesini memnunlukla karşıladı. Sözleşmeyle hem donörler için hem de yetersiz beslenmenin görüldüğü ülkelerde beslenmenin siyasi ve sosyo ekonomik öncelik yapılması öngörülüyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun Genel Direktörü José Graziano da Silva da sözleşmeyi memnunlukla karşıladıklarını bildirdi ve FAO’nun taahhütte bulunan bütün hükümetlerle gıda güvenliğini ve beslenme hedeflerini sağlamak üzere birlikte çalışacağını söyledi.

KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar