Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Güvenlik Konseyi’ne hitaben yaptığı konuşmada, BM’nin 70 yıllık geçmişinde bir çok başarıya imza attığını, bir çok krizle eş zamanlı olarak başa çıkmak zorunda kaldığını ve daha iyi bir dünya için çalıştığını söyledi.

Ban, “BM yeni bir dünya savaşını önlemek için kuruldu ve bu amacında başarılı oldu. Ancak, soykırımların yaşanmasına ve bir çok savaşın çıkmasına rağmen, eğer BM olmasaydı, geride kalan 70 yılda çok daha fazla kan dökülürdü” dedi.

BM, barış ve güvenlik alanlarına yaptığı katkıların yanı sıra insan ömrünün uzaması, insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi, kadınların konumlarının güçlendirilmesi, uluslararası hukukun ve demokratik yönetimin güçlendirilmesi ve refahın arttırılması çalışmalarının da içinde yer alıyor.

Ban, dünyanın BM Anlaşmasının imzalandığı tarihten bu yana büyük bir değişim yaşadığını, bu değişimin BM’ye de yansıdığını ve üye sayısının yaklaşık dört kat arttığını, iklim değişikliği gibi konuların uluslararası topluluğun gündemine girdiğini söyledi.

Ban, BM Anlaşmasının yaşayan bir belge olduğunu, zaman içinde bir çok sınavdan başarı ile çıkan ilkeleri içerdiğini ve uluslararası topluluk için bir pusula görevi yerine getirdiğini belirtti.

Ban, BM Anlaşmasının bu özelliği gözden kaçırılmadan, üye devletlerin, BM’nin ana amacı olan “kolektif güvenlik” kavramına herkesin kabul edeceği için ortak anlam vermelerinin gerektiğini söyledi.

Uluslararası topluluğun istenen işbirliğini ortaya koyamadığını, bunun nedenlerinin belirlenmesi gerektiğini belirten Ban, “Onur ve barış içinde birlikte yaşamak için verdiğimiz sözü gelin bir kez daha teyit edelim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar