İnsan Hakları Konseyi’nin 28. Oturumunun açılışını izleyen gazeteciler. Fotoğraf BM/Jean-Marc Ferré

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon Birleşmiş Milletlerin insan hakları ihlallerini önlemek için gerekli misyon ve araçlara sahip olduğunu ancak en büyük sorunun Üye Devletlerin bu araçları kullanmada gösterdikleri siyasi uzlaşı eksikliği olduğunu söyledi.

Ban Cenevre’de BM İnsan Hakları Konseyi’nin 28. Oturumunun açılışında video konferans yoluyla yaptığı konuşmada, İnsan Hakları Konseyinden ulusal aktörleri insan haklarını anlatma ve korumada destekleyecek erken ve uygulanabilir adımlar arkasında birleşmesini istedi. Ban ayrıca insan hakları konusunda erken eyleme geçmenin ulusal egemenliğe karşı gelinmesine değil tam tersine güçlendirilmesine fayda sağladığına vurgu yaptı.

Genel Sekreter “Dünya ayrımcılık ve eşitsizlikten baskı ve şiddetli ekstremizme kadar ciddi insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya. Ortak sorunumuz öncelikle bu ve diğer ihlallerin hiç vuku bulmaması için çok daha fazlasını yapmamız” ifadelerini kullandı.

Ban insan haklarının olması ve korunmasının Birleşmiş Milletlerin tüm gündeminin esası olduğunu vurguladı ve Önce İnsan Hakları Girişimi de dahil olmak üzere kapasite geliştirme, izleme ve raporlama faaliyetlerinin de önemine dikkat çekti. İnsan Hakları ihlalleri erken ele alınabilseydi Suriye’deki insani ve siyasi felaketin önlebileceğini kaydetti.

Göreve gelmesinin ardından Konsey’de ilk kez söz alan İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Hüseyin de aşırı uçta şiddet sergileyenleri etkisiz hale getirmede dünyanın kolektif çabasında bütünüyle ilkeli ve ustaca davranması gerektiğini belirtti.

Zeid, uluslararası insani yardım hukuku ve uluslararası insan hakları hukukuna tam olarak uyulması gerektiğinin altını çizerken, BM Anlaşması 70 yıl önce yazılmasına karşın insan haklarının günümüzde bazen şok edici derecede ihlal edildiğini söyledi.

Zeid ayrıca bazı ülkelerin İnsan Hakları Konseyinin bağımsız uzmanlarına saygısız davranılmasından son derece rahatsız olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletlerin hükümetler arası organı olan İnsan Hakları Konseyi dünya çapında insan haklarının korunmasının güçlendirilmesi, insan hakları ihlallerinin ele alınması ve tavsiyelerde bulunması görevlerini yerine getiriyor.
KAYNAK:BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE

Reklamlar