BM Musul’dan kaçan 100 bin Iraklıya gıda yardımı yaptı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Musul krizinden etkilenen herkese yardım ulaştırmaya çalışıyor. Fotoğraf: WFP/Marco Frattini

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Musul’da artan çatışmalardan kaçan 100 bin kişiye gıda yardımı yaptı. Bunların arasında  Goghali’de bulunan 25 bin kişi de bulunuyor. WFP ayrıca Musul kentinde kalan ailelere de ulaşmaya çalışıyor.

Savaştan kaçanlar için kurulan kampların sayısı artsa da, hala binlerce ailenin acil yardım ve gıda yardımına ihtiyacı var. WFP ailelere yemeğe hazır gıdalar sağladığı gibi, aylık yiyecek paketleri de sağlıyor.

Irak’taki WFP Direktörü Sally Haydock, “Kampta veya evlerinde ya da etraftaki semtlerde nerede olduklarına bakılmaksızın ihtiyacı olanlara gıda yardımı yapıyoruz” diye konuştu. Haydock, “İnsanların hayatları alt-üst oldu – bu zor zamanda gıdanın da onlar için ek bir endişe olmamasını sağlamak bizim görevimiz” diye de ekledi.

Musul’un içinde kuşatmada kalan insanların gıdaya erişimi konusunda WFP’nin büyük endişeleri olduğunu belirten Haydock, güvenli erişim olur olmaz ihtiyacı olan ailelere ulaşmak için çalıştıklarını da belirtti.

WFP hali hazırda 3 gün boyunca 2.1 milyon kişiye yeterli hazır gıda sağlayacak durumda olduklarını, ellerinde yarım milyon aileye bir ay boyunca  yetecek gıda yardımının da olduğunu bildirdi.

kaynak:un.org.tr

Reklamlar