BM yardım kuruluşları Musul’a acil insani yardım yapıyor

Musul’daki çatışmalar nedeniyle yerinden edilmiş bir kız çocuğu. Fotoğraf: UNICEF/Delil Soulaiman

Birleşmiş Milletler çocuklara yardım fonu UNICEF’in liderliğinde, diğer insani yardım kuruluşlarının da dahil olduğu 15 bin çocuk için acil yardım malzemesi taşıyan insani yardım konvoyu Irak’ın Musul kentine ilk giren konvoy oldu.

UNICEF Irak’ın Temsilci Yardımcısı Hamida Ramadhani konuyla ilgili yaptığı açıklamada geçen 2 yıl boyunca UNICEF’in ilk kez Musul’a girdiğini kaydetti. Pazar günü kente giren ekipler savaştan etkilenenlere acil destek yardımları yapıyorlar.

UNICEF, 14 araç ile iletilen acil yardımın bir ay boyunca 15 bin çocuk ve ailesine yani 30 bin kişiye yeterli olacağını bildirdiler. Yardım Musul’un doğusunda yer alan Gogachly’ye ulaştırıldı.

Ortamın tehlikeli durumuna rağmen, malzemeler toplam 6 saat içinde dağıtıldı.

Musul’da en az 56 bin kişi yerlerinden olmuş durumda, bunların arasında 27 bin çocuk ve aileleri var. 1.5 milyon kişi de kentin içinde hapsolmuş durumda.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) gibi diğer BM kuruluşları da Musul’a yardım operasyonları yürütüyorlar.

IOM Irak ofisinin kullandığı bir sistemle Irak hükümeti ve insani yardım kuruluşları yer değiştirmeleri takip edebiliyorlar. Verilere göre Musul’u terkedenlerin yüzde 98’i Kuzey Irak’taki Ninewa bölgesinde bulunuyor. IOM bölgedeki yerlerinden olmuş ailelere barınma sağlamak için çalışmalar yapıyor

kaynak:un.org.tr

Reklamlar