Hareket halinde olan milyonlarca insan için çalkantılı bir yıl daha sona ererken Birleşmiş Milletler Uluslararası Göçmenler Gününde göçmenler için daha çok işbirliği yapılması ve hoşgörüsüzlük ve yabancı düşmanlığının kararlı bir şekilde reddedilmesi için çağrı yaptı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında silahlı ihtilafların sivil halk üzerindeki korkunç etkilerini hatırlatarak, bu yıl da Akdeniz’den geçerken kaybolan binlerce hayata ve toplumdaki çeşitli kötü durumlar için mülteci ve göçmenleri suçlayan hareketlere tanıklık ettiğimizi söyledi.

Ban Ki-moon tüm bu karmaşıklığın içinde yüreklerini açan insanlar ve toplumlar olmasının ise umut ışığını koruduğunu kaydetti. Ban, BM Mülteciler ve Göçmenler Zirvesinde kabul edilen New York Deklarasyonunun da umut veren bir uluslararası girişim olduğunu kaydetti.

2018 yılında güvenli ve düzenli göç için küresel ilkelerin benimsenmesi adına New York Deklarasyonunun çok kritik bir adım olduğunu belirten Genel Sekreter, hükümetlerin büyük mülteci ve göçmen hareketlerini merhametli, insanı merkezine alan, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı ve temel insan haklarına dayalı bir şekilde yönetmelerinin önemine dikkat çekti.

“Her göçmen insan hakları olan bir insandır” ifadesini kullanan Genel Sekreter göçmenlerin insan haklarının korunması için göçmenlerin geldiği, geçtiği ve vardığı ülkeler arasında uluslararası hukuk ve standartlar çerçevesinde daha kuvvetli işbirliği olması gerektiğini vurguladı.

Ban “Hoşgörüsüzlük, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı güden politikalar ve göçmenlerin günah keçisi ilan edilmesini reddetmeliyiz. Göçmenleri taciz eden ve onlara zarar vermeye çalışanlar hesap vermelidir” dedi.

Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü William Lacy Swing de Uluslararası Göçmenler Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada bugün Dünyada gerçek bir demografik devrim yaşandığını ifade etti ve bunun herkesin yararına olacak şekilde idare edilmesinin önemine dikkat çekti. Kimi göçmenlerin sadece bir fırsat istediğini ve geçici olacak bir fırsatı bile memnuniyetle karşılayacağını, daha uzun kalan göçmenlerin ise geldikleri topluma ekonomik ve kültürel olarak katkı sağlayacağını belirtti.

BM Kadın Birimi UN Women ise bugün Dünyada 244 milyon göçmen olduğunu ve bunların yarısının kadın olduğunu bildirdi. UN Women uluslararası topluluğun birleştirilmiş ve toplumsal cinsiyete duyarlı çözümler üretmesinin önemine dikkat çekti.

kaynak:birleşmiş milletler

Reklamlar