Halep’ten sivillerin tahliyesine dondurucu soğuk hava koşullarında devam ediliyor

BM ekipleri Suriye hükümeti tarafında oluşturulan Ramuseh kontrol noktasında doğu Halep’ten tahliyeleri gözlemlemek üzere 15 Aralık tarihden bu yana görev yapıyor. OCHA/MB

 

Savaşın harabeye çevirdiği ve hava sıcaklığının sıfırın altında derecelerde yaşandığı Doğu Halep’ten sivillerin tahliyelerine Suriye Arap Kızılayı ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi (ICRC) gözetiminde devam edilidi. BM personeli de tahliyelerde gözlem yapıyor.

Konuyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada kuşatma altındaki doğu Halep’ten son beş gün içinde tahliye edilen sivillerin sayısının ICRC verilerine göre 25 bine ulaştığının tahmin edildiği belirtildi.

New York’ta BM Güvenlik Konseyi de oybirliiği ile aldığı karar ile Suriye’de çatışmaların sürdüğü alanlara sınır ötesi insani yardım sevkiyatına bir yıl süreyle daha onay verdi ve başta Suriye hükümeti olmak üzere tüm taraflardan uluslararası hukuk kapsamında kararın uygulanmasına yönelik sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın brifinginde konuyla ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Şam’da konuşlu BM personelinden en az 20’sinin daha ilave olarak Halep’te Suriye Arap Kızılayı ve ICRC ile birlikte tahliye sürecini gözlemlemek üzere görevlendirildiğini açıkladı.

BM ekipleri Suriye Hükümetince oluşturulan Ramuseh kontrol noktasında tahliyeleri gözlemlemek üzere 15 Aralık tarihinden bu yana görev yapıyor. Haq, ICRC’in tahminlerine göre bugüne kadar doğu Halep’ten son beş gün içinde 25 bin sivilin tahliye edilmiş olduğunu ifade etti.

Haq, açıklamasında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamalarına göre 19 Aralık itibarıyla doğu Halep’ten 301 yaralı ve hastanın tahliye edildiğini, bunların aralarında durumu ağır olan 93’ünün Türkiye’ye sevk edilidiğini, diğerlerinin ise İdlib’deki hastanelere nakledildiğini söyledi.

Haq, en büyük endişenin söz konusu bölgelerden ayrılmakta olan sivillerin karşı karşıya kalabilecekleri güvenlik sorunları olduğunu söyledi ve sivillerin her türlü müdahaleye açık alanlarda, sıfırın altında değerlerdeki hava sıcaklığında tahliyeleri beklemek zorunda kaldıklarını ifade etti. Haq, isteyen tüm sivillerin doğu Halep’ten güvenlik içinde ayrılmalarına izin verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Haq, ayrıca, hayat kurtaracak insani yardımların ulaştırılabilmesi için insanlara erişimin de en hızlı şekilde sağlanması gerektiğini belirtti.

kaynak:birleşmiş milletler

Reklamlar