“Tehlikeli ve karmaşık” tahliye sonucu savaşın harabeye çevirdiği doğu Halep’ten binlerce kişi ayrıldı

Halep’te evlerinden uzaklaşmak zorunda kalanlar Dünya Gıda Programı tarafından dağıtılan gıda yardımını alabilmek için sıra bekliyor: WFP/Hani Al Homsh

BM yetkilileri “büyük, tehlikeli ve kompleks tahliye” süreci sonunda savaşın harabeye çevirdiği doğu Halep’ten binlerce sivilin başka bölgelere nakledilme işleminin sonuna gelindiğini belirtti.

Uluslararası Suriye Destek Grubunun Cenevre’de 22 Aralık tarihinde insani yardım konusunda yapılan toplantısı kapsamında konuşan BM Suriye Kıdemli Danışmanı Jan Egeland, 35 bin kişinin 200 otobüs ve 750 binek araç ve kamyonet ile BM gözlemcilerinin de bulunduğu Ramuseh kapısını kullanarak doğu Halep’ten ayrıldığını açıkladı.

Tahliye işlemini “son derece kompleks” olarak tanımlayan Egeland Suriye Arap Kızılayına ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesine (ICRC) ve BM ekibine vardiyalı olarak durup durmaksızın çalışarak sivillerin bölgeden güvenli bir şekilde ayrılmalarını sağladıkları için teşekkür etti.

Egeland, doğu Halep’ten ayrılarak İdlib ve Halep’in kırsal kesimine nakledilen binlerce sivile gıda ve barınak yardımı konusunda BM ile birlikte çalışan 32 sivil toplum kuruluşuna da teşekkür etti.

Egeland, 19 Aralık tarihinde alınan ilgili Güvenlik Konseyi kararı kapsamında çatışmaların sürdüğü alanlarda BM’nin varlığının artması ve gözlem görevini korumanın takip etmesi gerektiğini söyledi.
Egeland, hali hazırda Halep’te bulunan 100 BM çalışanına 31’inin daha ilave olduğunu, BM personelinin doğu Halep’in tüm mahallerine erişiminin önündeki engellerin Suriye hükümeti ve Halep valiliğince kaldırılması gerektiğini belirtti. Egeland, bu amaçla BM personel sayısının artırılması için çalışmaları başlattıklarını da söyledi.

Egeland doğu Halep haricinde Suriye’de kuşatma altında bulunan 15 bölge daha olduğunu, tüm dikkatlerin Halep üzerinde yoğunlaşması nedeniyle bu durumun dikkatlerden kaçtığını belirtti. Egeland, bu bölgelerin neredeyse tamamına Aralık ayında insani yardım erişimi sağlanamadığını, Kasım ayının da zorlu geçtiğini sözlerine ekledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da yaptığı açıklamada, artık insani yardımların sadece Halep’teki değil diğer tüm bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, çatışmaların durdurulması ve siyasi sürece ivme kazandırılması zamanının geldiğini söyledi. Mistura, tüm bunların başarılabilmesi için Güvenlik Konseyinin yeniden birlik göstermesi gerektiğini belirtti.

Mistura, Suriyeli taraflar arasındaki görüşmelere 8 Şubat tarihinde Cenevre’de devam edileceğini açıkladıklarını, o dönemde yeni BM Genel Sekreterinin görevi devralmış olacağını, tüm bu gelişmelerin ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında ortaya konan barış süreci yol haritasının hayata geçirilmesine ivme kazandırabileceğini söyledi.

Uluslararası Suriye Destek Grubu tarafından insani yardımın sevkiyatı ve daha geniş çaplı ateşkes için oluşturulan çalışma grupları 2016 başlarından bu yana krize bir çözüm bulmak için ayrı ayrı toplanıyor. Rusya ve ABD’nin eş başkanlığını yaptığı Uluslararası Suriye Destek Grubu aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeye ve BM, Arap Birliği ve Avrupa Birliğinden oluşuyor.

kaynak:birleşmiş milletler

Reklamlar